Nesnesitelná návštěva Obamy a Medveděva

Když se česká média a politika potkají s událostí světového významu, nedopadne to skoro nikdy dobře. Provinční prostředí obvykle nemá na to, aby si s takovými událostmi intelektuálně poradilo, takže o nejrůznějších dějích, jež přesahují české obzory, se v lepším případě diskutuje bez patřičného kontextu i znalostí, v horším případě se ideologizuje.  

 Pokud se událost světového významu náhodou odehrává přímo u nás, je zle dvojnásob. Podpis smlouvy START o snížení stavu jaderných zbraní mezi Ruskem a USA, kvůli kteréžto události přijedou do Prahy americký prezident Barack Obama a ruský prezident Dmitrij Medveděv, je toho dokladem.

 Mediální pokrytí této události sestává z několika „osvědčených“ komponent. I seriózní média, stejně jako při loňské návštěvě Obamy nebo návštěvě papeže, nás už několik dní bombardují detailními popisy limuzín, letadel a dalších technických prostředků s návštěvou spojených. Jistá míra fascinace opancéřovanými auty nebo prezidentskými letadly je pochopitelná, ale v našem případě celý ten humbuk připomíná situaci, v níž členové izolovaného pralesního kmene mají příležitost poprvé vidět horkovzdušný balón.

 Média jsou a několik dní ještě budou také plná nejrůznějších úvah na téma bezpečnosti. Nejrůznější experti budou donekonečna vysvětlovat, co všechno musí prohledat, kolik policistů nasadit, jak americká ochranka důvěřuje té naší, kolik a kde bude ostřelovačů. Oblíbeným ohromujícím zjištěním též je, že Praha bude v době návštěvy ucpaná!

 Ještě oblíbenějším tématem jsou dohady, kde budou státníci bydlet, zejména Obama. S předstihem se můžeme podívat na obrázky různých hotelů, amerických a ruských velvyslanectví i rezidencí. Vskutku napínavé…

 Neméně napínavé jsou zprávy, kdo se s kým sejde, popřípadě kolikrát. Ostře sledovaná budou zejména setkání s českými politiky, ačkoliv ti budou při setkání Obama-Medveděv pouhou protokolární stafáží, a kdyby se mocnosti rozhodly podepsat smlouvu například v Oslu, neštěknul by po nich ani pes.

 Úplně nejlepší jsou pak hlubokomyslné úvahy, proč se podpis smlouvy koná právě v Praze. Můžete si vybrat z následujících možností: a) symbolika (Obama přednesl svůj projev o jaderném odzbrojení před rokem v Praze), b) panorama (tak hezké město a sál, jako je ten Španělský, by se těžko sháněly jinde), c) chtějí to Rusové, aby dali světu najevo, ty lišky podšité, že patříme do jejich sféry, d) Obama i Medvěděv umírají touhou diskutovat s vševědoucím profesorem v roli prezidenta České republiky, například o globálním oteplování.

 Výbornou zábavou budou též přímé přenosy českých televizí. Reportéři nám budou každých několik minut referovat, zda už přiletělo nějaké prezidentské letadlo, proč se zpozdilo nebo nezpozdilo, do jakého auta nastoupil ten který prezident, kterou ulicí ten který prezident jede. A konečně se dozvíme, jaké místo na přespání si prezidenti vybrali, kam že je to vlastně vezou!

 Vynikající duševní potravou budou jako vždy úvahy a komentáře na téma důležitosti vět v Praze pronesených, či důležitosti podepsané smlouvy. Pokud tak bude činit těch několik málo komentátorů nebo politologů, kteří se pravidelně zabývají mezinárodními vztahy, bude to ještě poměrně snesitelné, ale takováto událost je též bohužel neodolatelnou výzvou pro komentátory a moderátory, kteří normálně zůstávají po uši ponořeni v české politické bramboračce. Prostě takové Otázky V.M., tentokrát z Prahy.

 Nejzábavnější dimenzí návštěvy bude, alespoň pro autora tohoto textu, unikátní české specifikum: komentování události, která si zaslouží co nejvěcnější analýzu a odstup, z čistě ideologických pozic.

 Nedávno se na mne obrátila americká doktorandka, která na prestižní americké universitě píše svoji doktorskou práci o českých neo-konzervativcích. Na otázku, proč si vybrala tak neobvyklé téma, odpověděla, že tento v USA již víceméně vymřelý politický druh, se v české politice, vědeckých ústavech a médiích vyskytuje v míře tak velké, že je to téma hodné pozornosti.

 Můžeme si být jisti, že příslušníci tohoto jinde mizícího druhu, si už připravují hluboké úvahy na téma bezvýznamnosti podepisované smlouvy, naivnosti prezidenta Obamy (kterému se prý ještě skoro nic nepodařilo), nedůvěryhodnosti Ruska, atd. Ve spojení s poněkud paranoidními českými „atlantisty“ nám vysvětlí, že Obama si nevidí na špičku nosu, když navzdory našemu členství v NATO a Evropské unii, ponechává náš region lehkomyslně napospas ruskému medvědovi. Protiraketová obrana, coby téma, na čas vstane z hrobu.

 Naprostým vyvrcholením ovšem budou komentáře českých politiků, k nimž je média budou nutit. Necelé dva měsíce před volbami se v zemi, které je jinak nějaká smlouva START úplně ukradená, a které ještě pořádně nedošlo, že skutečně je v Evropské unii a NATO, máme šanci dočkat skutečných perel.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..