Vláda nečitelných

Pokud výsledky voleb vyústí do vzniku pravicové vládní koalice, kterou budou tvořit občanští demokraté, TOP 09 a Věci veřejné, bude mít Česká republika po dlouhé době silnou vládu, jež by jistě mohla uskutečňovat reformy podle svých představ, pokud by se na nich shodla.

 Potíž je v tom, že dvě ze tří stran potenciální koalice nejsou skutečnými stranami, a že ODS zdaleka nevyřešila „utrpěným vítězstvím“ své vnitřní problémy. Jak VV, tak TOP 09 jsou organizačně a personálně amorfní hnutí, semknutá okolo charismatických vůdců. A to do té míry, že pokud by z jakéhokoliv důvodu Karel Schwarzenberg nebo Radek John zítra zmizeli z čela svých stran, propadnou se pozítří jejich strany do bezvýznamnosti.

 Jen málokdo mezi těmi, kdo volili VV, by dokázal vyjmenovat více než pět politiků této „strany“. V případě TOP 09 by to asi někteří dokázali, jenže bez Schwarzenberga je TOP 09 jen inkarnací konzervativního křídla KDU-ČSL. Tito bývalí lidovci pro voliče sami o sobě žádnou velkou přitažlivost nemají.

 VV,  podobně jako většina populisticky-protestních stran, se může začít vnitřně rozkližovat v okamžiku, kdy na ní dopadne tíha vládní odpovědnosti. Nic není známo o skutečných ambicích lidí „schovaných“ až dosud za Johnem. Jak trefně poznamenal Jiří Přibáň, VV jsou výrazem privatizace politiky. Je to de facto soukromá firma. John je jen výkonný ředitel, vlastníky jsou jiní.

 Navíc strana, která uspěla převážně kvůli svému boji s „establishmentem“, udělá zřejmě stejnou chybu jako zelení v roce 2006, a s etablihsmentem, zejména v podobě nereformované ODS, se ve vládě spojí. Nic na tom nezmění ani případné rozhřešení Johna, že koaliční partneři nejsou dinosauři.

 Pokud si budou VV chtít zachovat v takové situaci alespoň trochu tvář, budou muset nekompromisně tlačit na přijetí protikorupčních opatření. Jenže, jak správně poznamenal na adresu ODS Miroslav Kalousek, nejrůznější korupční bratrstva v ODS budou tolerovat Petra Nečase v čele strany, jen když je nechá na pokoji.

 Už vyjednávání o vládním programu potenciální koalice budou tedy složitější, než si leckdo myslí. Jestliže koalice nakonec vůbec vznikne, bude malým zázrakem, přežije-li celé volební období.

 Právo, 31.5.2010

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..