Klaus má národ i média za hlupáky

Prezident Václav Klaus předstoupil po obědě s premiérem Nečasem v Lánech 3.1.2011 před novináře, kde jim sdělil, že 21.12.2010 před hlasováním o nedůvěře vládě nebyla uzavřena žádná tajná dohoda.

„Žádná dohoda tam uzavřena nebyla. Vůbec ne na papíře, ale ani bez papíru…”, řekl Klaus a dodal: „Váhal jsem celých čtrnáct dní, jestli mám každý den vystoupit s tiskovou konferencí, kde bych se strašlivě zlobil nad nápady části našich médií o tom, že jsme tam uzavřeli tajuplnou dohodu, která málem porušuje základní principy parlamentní demokracie.“

Prezidentova slova nemá vlaného smyslu komentovat, stejně jako nemá smysl se s ním dohadovat, zda kdysi prohlásil, že neumí rozlišit špinavé peníze od čistých, což popírá, ačkoliv například Práca ze dne 29.9.1991 tato jeho slova cituje. Snad má smysl jen říct, že téměř každý člověk občas zalže, patologický lhář ale ve lži žije, klidně vám bude tvrdit, že to, co řekl včera či před týdnem, neřekl, ačkoliv to mohla v živém přenosu vidět třeba půlka národa. Dokonce tomu možná sám věří.

Podívejme se tedy na několik relevantních prohlášení, která jsme ve vztahu k údajně neexistující tajné dohodě za poslední dva týdny slyšeli či četli.

Prezident Václav Klaus na tiskové konferenci na Hradě po jednání s koaličními představiteli, 21.12.2010, přenášela ČT24.

„Nesepisovali jsme žádnou dohodu, u které bychom si odsouhlasili jednotlivá slova. Ale všichni souhlasili s tím, že garantem dohodnutých věcí je prezident republiky… Já jsem připraven vše, co jsem zástupcům stran slíbil, v následujících dnech a týdnech splnit.“

Vicekancléř Petr Hájek, Parlamentní listy, 22.12.2010

Běsnění parlamentní opozice a novinářů, že gentlemanská dohoda bez papírů a podpisů, která zůstane jen mezi přítomnými, je něco neslušného, je velmi příznačné. …křičet na vládní vyjednavače, co si to dovolují neudělat okamžitě striptýz, jakou metodou svůj spor urovnali, je paranoidní a schizofrenní současně.

Poslanec za Věci veřejné Stanislav Huml ve svém blogu a na iDnes, 28.12.2010

„Na klubu jsme hlasovali pro přijetí varianty tajné dohody s prezidentem. Nebyl jsem – stejně jako několik dalších – pro. Většina však ano…Co se dohodlo, jen tuším…Považuji za chybu deklarovat cokoliv, co se na Hradě událo, za tajné. Byla to past zkušeného matadora, jak zachránit rodnou stranu a dorazit umírající zvířátko Věci veřejné?“

MF Dnes, 28.12.2010

Podle šéfa VV Radka Johna se koaliční partneři dohodli na seznamu kroků…Lidé se o nich podle Johna dozvědí pokaždé, když se nějaký krok provede.

Obsah dohody z Hradu přitom neznají ani poslanci TOP 09 a ODS. Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík nechápe, proč je obsah dohody tak tajný. Dal ale své slovo, takže o obsahu nebude podrobněji mluvit. Klub chce s dohodou blíže seznámit až po Novém roce. Aby byla dohoda tajná, požadovala podle něj jedna z vládních stran.

Ministr dopravy za VV Vít Bárta během jednání o nedůvěře vládě, 21.12.2010, ČT24

Na výtky opozice, že jejich tajnou dohodu s prezidentem zná „možná tak pánbůh“, reaguje Bárta slovy: Nezná ji pán bůh, zná ji pan prezident, nejpopulárnější politik v zemi.“

Rozhovor LN s Petrem Nečasem, 23.12.2010

LN Překvapilo vás, že je tajná dohoda z Pražského hradu vykládána jako velká porážka ODS?

Nečas: Není důležité, jak je to interpretováno

Události, komentáře, ČT24, 21.12.2010

Moderátor: Pane předsedo, co jste to dnes uzavřeli za dohodu s panem prezidentem na pražském Hradě?

Petr Gazdík (Předseda poslaneckého klubu TOP 09): Pane redaktore, já dodržuji svoje slovo a dohody, o kterých se domluvíme, že nebudou zveřejněny, tak je nezveřejňuji…Omlouvám se, na tuto otázku Vám nemohu odpovědět.

Moderátor: Jaký je ten důvod, kvůli kterému by tato dohoda, díky které jste dnes prošli hlasováním o nedůvěře, měla být tajná?

Gazdík: Je to jakási úcta k panu prezidentovi, který tu dohodu zaštítil.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..