Klaus: V sedmdesáti radikálem

Většina lidí si zadá s radikálními názory v mládí. Později pochopí, že svět je složitější, než jak se často jeví skrze mladický nedostatek zkušenosti a vědomostí, a neuchylují se proto už tak snadno k jednoznačným výrokům a postojům.

Český prezident Václav Klaus, který v těchto dnech slaví kulaté výročí, jde opačnou cestou. V sedmdesáti má naprosto jasný názor už skoro na všechno.

Zatímco komentátoři bolestivě zvažují klady a zápory stávky, pan prezident nepochybuje ani vteřinku: nahraďte stávkující armádou, vyhoďte je z práce!

Když na své cestě zavítá na Šumavu, nemá ani na okamžik pochyby o tom, jak naložit s kůrovcem. I do Německa, které se rozhodlo opustit jadernou energii, míří jeho jasný názor: hysterie, nesmysl!

Je odborníkem i na zdraví. Světové i odborné veřejnosti nedávno sdělil svůj jednoznačný názor na bakterii E.coli se stejnou vervou a erudicí, s jakou se  před časem vyjadřoval k prasečí chřipce.

V sedmdesáti také s jistotou ví, a rád se s námi o takové vědomosti podělí, že demokracie je v ohrožení ze strany soudcokracie, humanrightismu, NGOismu,  evropeismu, politické korektnosti nebo multikulturamismu.

Jeho vědomosti jsou přitom často podpírány  neobyčejnou intuicí. Nedávno například hájil s pomocí slov o nové „hilsneridádě“ bývalého volebního lídra extremistické Národní strany Ladislava Bátoru coby autentického konzervativce, ačkoliv, jak tvrdil, Bátoru nezná.

Samostatnou kapitolou je páně prezidentova suma vědomostí o globálním neoteplování. Ví proto s naprostou jistotou, že ledovce tají jen ve filmech Al Gorea, nebo že environmentalismus je novou totalitní ideologií, která si nezadá s komunismem a nacismem.

Má také jasné názory na umění a architekturu. Kvůli Kaplického knihovně se dokonce chtěl přivázat k bagru.

Leckomu se může až tajit dech nad pomyšlením, co všechno se od Václava Klause ještě dozvíme, pokud se ve zdraví dožije i příštích kulatých narozenin. Problémů, ke kterým se dosud autoritativně nevyjádřil, už sice není mnoho, ale co třeba Bůh? Je to pravičák nebo naopak nosí batůžek, jezdí na snowboardu místo na lyžích, a pije vodu z pet lahve?

Právo, 17.6.2011

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..