Schwarzenberg je výzva pro levici

Kandidatura Karla Schwarzenberga na prezidenta, nyní oficiálně posvěcená sněmem TOP 09, je pro mnohé jen prázdným gestem, neboť nemá mimo TOP 09 potřebnou podporu. Pro občanské demokraty by taková podpora znamenala rukavici hozenou do tváře prezidenta Klause, navíc se neshodnou se současným ministrem zahraničí na postojích k Evropské unii. Vztah Věcí veřejných a TOP 09 je a zůstane na bodě mrazu. A horní komoru kontroluje levice.

Pokud by ale ČSSD přemýšlela strategicky, otevírá ji Schwarzenbergova ochota kandidovat i v nepřímé volbě zajímavý prostor k ofenzívě. Mohla by totiž nabídnout jeho kandidatuře podporu výměnou za předčasné volby.

Ty jsou na pomyslných vahách docela jistě důležitější, než zda příštím prezidentem bude kandidát ČSSD,  což je navíc při současném rozložení sil velmi nereálné. Pro ČSSD by volby byly nejspíš cestou k vládě, přičemž Schwarzenberg na Hradě by jistě nebyl aktivistickým soupeřem, jakým je nyní Klaus. Předčasnými volbami by také ČSSD ubrala čas na konsolidaci například nově zformované straně Jiřího Paroubka, popřípadě populistickým formacím, které může posílit ekonomická krize a problémy EU. 

Pro TOP 09 by strategická nabídka ČSSD mohla být atraktivní z několika důvodů. Schwarzenberg v roli prezidenta by posílil pozici TOP 09 v souboji s ODS o dominanci na pravici. Většinu zásadních reforem už vláda prosadila, a do případného konání předčasných voleb ještě další prosadí. Navíc setrvat až do konce volebního období v koalici s kverulantskými VV je recept na další pokles preferencí všech vládních stran.

Hlavní ale je, že pokud by se předčasné volby konaly ještě před volbami prezidentskými, například na podzim příštího roku, vzaly by vítr z plachet případným plánům prezidenta Klause na vytvoření nové politické formace, která se bude prohlašovat za skutečné ztělesnění „konzervativních“ hodnot.

Klaus pro své plány nutně potřebuje, aby současná koalice zůstala u moci až do roku 2014. To by mu po skončení prezidentského mandátu v březnu 2013 poskytlo rok na zformování nové politické síly nebo převzetí ODS, přičemž by docela jistě neváhal využívat ve svém tažení zdrcující kritiku situace na pravici, která může být v troskách, až začnou na občany dopadat její reformy.

Schwarzenberg je sice pro ČSSD symbolem těchto asociálních reforem, zároveň se ale s ČSSD shodne na svých postojích k EU. Vzhledem ke svému stáří by navíc byl zřejmě jen prezidentem na jedno období.

ČSSD se ale především otevírá možnost radikálně zamíchat situací na politické scéně ve svůj prospěch, a  to nejen v podobě oslabení ODS, Klausových post-prezidentských ambicí, nebo Paroubkových šancí na politický comeback, ale paradoxně i skutečného testu pro TOP 09. Ta, když už tolik stojí o Schwarzenberga na Hradě, by musela o voličskou podporu bojovat v čele s nepopulárními politiky, jako je Miroslav Kalousek, kteří se nyní schovávají za Schwarzenbergem. 

Právo, 26.10.2011

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..