Zásadní otázky v kauze Bém-Janoušek

Je jistě důležité vyšetřit, zda, a pokud ano, jak unikly z BIS odposlechy hovorů mezi bývalým primátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem. Přinejmenším stejně důležité jsou ale tři další otázky.

První otázka zní, co udělal bývalý premiér Mirek Topolánek  se zprávou BIS, která informovala o propojení pražské radnice a Janouška?

Vezmeme-li totiž v úvahu varování ze strany BIS, že dochází k propojování politiky, justice a organizovaného zločinu, a že tyto sítě ohrožují demokratický systém, nabízí se otázka, jak je možné, že premiér nekonal, by-li informován nejen obecně o  možném ohrožení demokratického systému u nás, ale měl na stole konkrétní důkazy.

Současný premiér Petr Nečas byl tehdy ministrem a místopředsedou ODS. O ničem nevěděl?

Druhou zásadní otázkou je, zda opravdu získal  informace od BIS tehdejší majitel bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta. Pokud Bárta získal takových materiálů od BIS a policie víc, máme co do činění s reálnou možností, že vládní politika po ustavení Nečasovy vlády v roce 2010 nefunguje na základě transparentních pravidel parlamentní demokracie, ale na základě vydírání.

Třetí otázka zní, jaké povahy byly opravdu styky mezi Janouškem a Liborem Grygárkem, náměstkem vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly.

Grygárek styky s Janouškem nepopírá, ale tvrdí, na rozdíl od státního zástupce Stanislava Mečla, který na čas Rampulu nahradil,  že prý Janoušek nebyl zapleten do případů, které VSZ prošetřovalo. Mečl tvrdí, že takových případů bylo pět.

Podle Grygárka Janoušek nikdy nebyl za nic odsouzen. Je to vlastně takový normální podnikatel či lobbista. Proč by se sním tedy nestýkal nebo si občas nezavolali?

Odposlechy hovorů mezi Bémem a Janouškem tuto bohorovnost zcela demolují. Řídil Janoušek kromě magistrátu také Grygárka, potažmo Rampulu? Zametaly se na jeho pokyn pod koberec kauzy stejně,  jako před určitými věcmi na jeho pokyn „zavírali oči“ vysocí úředníci magistrátu?

I kdyby se provalily další „humorné“ odposlechy, v nichž Janoušek oslovuje Grygárka třeba „broučku“, ve skutečnosti máme problém větší než Gorila a nedávný humbuk okolo Rampuly je třeba vnímat v novém světle. Jde opravdu o samotný demokratický systém.

Právo, 24.3.2012

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..