Kdo organizuje uprchlickou vlnu

Prezident Miloš Zeman při setkání s občany Pardubického kraje poněkud tajemně prohlásil, že uprchlická vlna do Evropy může být organizovanou invazí. Už samotná existence desetitisíců skvěle organizovaných pašeráků lidí prý nejspíš vylučuje, že by šlo o spontánní akci, přičemž  pokud nápor uprchlíků přesáhne určitou kritickou hranici, mohl by rozvrátit Evropu. 

Není to samozřejmě tvrzení nijak originální. S konspiračními teoriemi jsme ve vztahu k současnému masovému přílivu uprchlíků do Evropy konfrontováni dnes a denně na sociálních sítích, jakož i v podobě prohlášení politiků z řad extrémní pravice. Když ale něco podobného prohlásí prezident země, máme právo očekávat, že takříkajíc jen neplácá, ale má informace od tajných služeb či dalších zdrojů, k nimž běžný občan nemá přístup. 

Problémem je, že faktografická přesnost různých prohlášení českého prezidenta, jakož i vnitřní logická soudržnost různých prezidentových teorií,  nejsou jeho silnou stránkou. Už více než rok se hledá článek Ferdinanda Peroutky, který prezident „zaručeně“ kdysi kdesi viděl. Prezident také s jistotou prohlašuje, že 90 procent uprchlíků jsou ekonomičtí migranti, nebo s určitostí ví, že většina nechce pracovat. V Pardubickém kraji také občanům sdělil, že podle fotografií, které viděl, je zřejmé, že 90 procent uprchlíků jsou mladí muži…

Pokud jde o prezidentovu tezi, že uprchlickou vlnu někdo organizuje, lidé k prezidentovým úvahám skeptičtí se nejspíš budou tázat, kdo by mohl takový útok na Evropu organizovat, aniž by si toho všimly tajné služby evropských velmocí a Spojených států? 

Je zřejmé, že dosavadní neschopnost Evropské unie si s uprchlickou vlnou poradit je pozvánkou k politickému vydírání Evropy pro země, odkud uprchlíci do Unie připlouvají—tedy pro Turecko a Libyi, což se už děje. Prezident Zeman ale naznačuje konspiraci mnohem větší, tureckému a  lybijskému vydírání předcházející. 

Příznivci extrémní levice i pravice mají na sociálních sítích jasno. I za touto kalamitou jsou Spojené státy. Nedokážou ale bohužel vysvětlit, proč by USA chtěly zničit Evropu, která je jejích nejdůležitějším spojencem.

Jako věrohodnější se  naopak jeví úvahy těch, kdo tvrdí, že uprchlickou vlnu pomáhá organizovat Rusko, které se dlouhodobě snaží Unii rozvrátit. I v Sýrii podle některých analytiků vojensky zasáhlo především proto, aby udržovalo rozvrat v zemi, odkud do Evropy proudí nejvíc uprchlíků. Proruský prezident Zeman ale docela jistě neměl Rusko jako možného podněcovatele či organizátora uprchlické vlny na mysli. 

Vzhledem k jeho předchozím výrokům se tak spíše zdá, že uprchlickou vlnu podle něj organizují některé islámské státy a organizace, a že jde tedy o jakousi plánovanou islamizaci Evropy. To by byl plán vskutku ďábelský, takže pokud může hlava českého státu nabídnout více než jen náznaky a domněnky, měla by tak co nejdřív učinit.

Do té doby ti z nás, kdo konspiračním teoriím příliš nevěří, zůstanou u vysvětlení nejjednoduššího. Tedy, že milióny lidí prchají ze svých domovů prostě kvůli všeobecnému rozvratu a válečným konfliktům v zemích jejich původu, nyní zejména v Sýrii. 

Pašerácké sítě, za jejichž údajně skvělou organizací vidí český prezident rozsáhlou konspiraci s cílem zničit Evropu, jsou nejspíš docela obyčejným výsledkem starých dobrých tržních zákonů nabídky a poptávky. Pokud tomu tak je, Evropa uprchlickou vlnu zoufalých lidí sice úplně nezastaví, protože zoufalí lid budou riskovat životy i bez převaděčů, ale může ji výrazně omezit, pokud přijme opatření, která zvýší náklady pašeráckých sítí tak, že se jim jejich činnost přestane vyplácet.

ČRo Plus, 4.11.2015

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..