Babišova zkouška koronavirem

Andrej Babiš zatím v očích části české veřejnosti politicky těžil zejména z obrazu schopného manažéra, z dobré ekonomické situace (která mu umožnovala zvyšovat sociální dávky, důchody i platy), jakož i z obrazu ochránce země před vnějšími nebezpečími. Pandemie koronaviru Covid-19 má ale značný potenciál toto vše změnit.

Vezměme to po pořádku.  Někteří odborníci, politici i komentátoři sice upozorňují, že reakce na šíření nového koronaviru, srovnatelného s chřipkou, je přemrštěná, až hysterická, jenže  realita a její vnímání jsou dvě různé věci. Většina světové veřejnosti se nového koronaviru bojí už proto, že o něm zatím příliš nevíme. V české společnosti–vzývající klid, pohodu a bezpečí–může být reakce ještě silnější.

V atmosféře strachu má každé prohlášení i rozhodnutí politiků potenciál způsobit politické škody. Dokonce i v komunistické Číně byl prezident a generální tajemník komunistické strany Xi Jinping vystaven kritice za jeho pasivitu, o regionálních politicích ani nemluvě. Pod palbu se dostal i korejský prezident Moon Jae-in kvůli tomu, že včas nezavřel hranice s Čínou. Petice za jeho odvolání má už skoro milión podpisů.

Nespokojenost s politiky panuje kvůli epidemii i v Iránu nebo v zasažených regionech Itálie. Nejnověji je pod palbou americký prezident Donald Trump. Dokonce i někteří významní republikáni ho kritizují za to, že reagoval pozdě, že celou věc zlehčoval, a že když nakonec reagoval, byl hlavním důvodem strach z prudkého poklesu hodnoty akcií na americké burze, což by mohlo ohrozit jeho znovuzvolení.

Babiš, který založil část své politické legitimity na tom, že je schopný manažér, dokáže věci prý zařídit, a celý stát by nejraději řídil jako firmu, bude tedy pod kritickým drobnohledem. Jeho vystoupení po zasedání Bezpečnostní rady státu přitom nepůsobilo zrovna přesvědčivě.

Druhým zdrojem Babišova politického úspěchu je několik let trvající ekonomická prosperita, kterou ovšem poháněla dobrá ekonomická situace ve světě, zejména v Evropské unii. Bude-li ale epidemie dál sílit, je jisté, že dojde v lepším případě k poklesu ekonomického růstu, v horším k recesi. Pokud jde o Českou republiku, bude nejen konec dárkům ze státní kasy pro celé supiny obyvatelstva, ale bude možná nutné řešit výzvy ne nepodobné těm po roce 2008. Zhoršená ekonomická situace, jak víme též z té doby, učinila veřejnost mnohem kritičtější ke korupčnímu chování a obohacování na úkor druhých.

Babiš doposud politicky také těžil z toho, že se pasoval ve světle migrační krize do role ochránce země. Koronavirus ovšem nezastaví ani lepší hraniční kontroly, ani ploty, ani kritika Evropské unie, ani objímání s Viktorem Orbánem. Pokud bude mít veřejnost pocit, že případnému šíření viru u nás šlo zabránit lépe a účinněji, rozplyne se obraz silného vůdce jako pára nad hrncem.

Babiš je tak tváří v tvář začínající globální pandemii politicky dost zranitelný. Vytvořil pro sebe obraz politického alfa-samce, který má věci vždy pod kontrolou, o vše se postará, vše zařídí. Tento obraz projde nyní zátěžovým testem dokonce i v případě, že by se u nás virus nerozšířil. Případná globální krize bude totiž mít na naši exportně orientovanou zemi zásadní dopady.

Novinky, 28.2.2020

 

 

 

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..