Biden bude kandidátem demokratů na prezidenta

Bývalý viceprezident Spojených států Joe Biden zvítězil v dalších důležitých primárkách Demokratické strany a má téměř jistou nominaci do prezidentského klání s Donaldem Trumpem. Nejen proto, že poté, co se primárky konaly už ve zhruba polovině všech států americké unie, vede nad svým soupeřem Bernie Sandersem s pohodlným náskokem, pokud jde o počet delegátů, které získal, ale také proto, že má před červnovým nominačním sjezdem demokratů na svojí straně většinu takzvaných superdelegátů, což jsou vesměs činovníci strany. A postavila se za něj i většina jeho bývalých soupeřů z primárek.

V posledním kole primárek, které se konaly v šesti státech, zvítězil Biden jasně ve čtyřech, v jednom byl výsledek fakticky remíza. Prohrál jen v Severní Dakotě, kde se nehlasovalo klasickým způsobem, ale konala se volební shromáždění.

Nejdůležitější je Bidenovo jasné vítězství v Michiganu. Nejen proto, že právě v Michiganu jeho protivník Sanders v roce 2016 překvapivě porazil Hillary Clintonovou, ale také proto, že Michigan bude hrát klíčovou roli v prezidentských volbách v listopadu. Aby Donald Trump obhájil svůj mandát, musí znovu vyhrát v průmyslových státech, jako je právě Michigan.

Jasné vítězství Bidena v Michiganu v primárkách nepochybně posílí jeho šance na vítězství v tomto státě i proti Trumpovi. Navíc může jeho úspěch v michiganských primárkách značně zvýšit jeho šance na dosažení podobně jasných vítězství v primárkách v ostatních státech takzvaného rezavějícího pásu, jako jsou Pensylvánie, Wisconsin nebo Ohio. 

V posledně jmenovaném státě se budou primárky konat už za týden, stejně jako v dalších důležitých státech—Floridě, Illinois a Arizoně. Ve všech Biden v průzkumech pohodlně vede. Arizona i Florida jsou pro Bidena důležité i proto, že v nich žijí velké hispánské menšiny. Hispánci přitom zatím podporovali spíše Sanderse.

Sandersovou poslední nadějí je televizní debata, která se má uskutečnit před těmito primárkami. Představitelé Demokratické strany ale varují Sanderse, aby vzhledem k tomu, že jeho šance na nominaci jsou mizivé, zbytečně na Bidena neútočil, a nedával tak munici Trumpovi. Zaznívají hlasy, že Sanders by měl co nejdříve svůj boj o nominaci vzdát, a podpořit Bidena, protože hlavním cílem demokratů v letošních volbách není uskutečnění dalekosáhlých reforem, o nichž sní Sanders, ale porážka Trumpa.

Otázkou je, jak do dalšího klání zasáhne epidemie koronaviru, která v USA sílí. Biden už oznámil, že uposlechne doporučení zdravotnických institucí a odvolá některá velká předvolební shromáždění v Ohiu. I to je špatná zpráva pro Sanderse, protože pokud chce v Ohiu i jinde ještě zvrátit nepříznivé trendy, potřebuje vystoupit na co největším počtu volebních mítinků. Pokud na rozdíl od Bidena ale ty největší nezruší, může být obviňován, že v honbě za volebním úspěchem zbytečně zvyšuje riziko dalšího šíření nákazy.

Když už je řeč o koronaviru, dopady rychle postupující epidemie v USA zatím spíše oslabují šance Trumpa na znovuzvolení. Nejenže jeho vláda zaspala začátek epidemie a podcenila testování, ale šíření koronaviru v USA i ve světě je hrozbou pro americkou ekonomiku, jejíž dobré výsledky byly Trumpovou nejsilnější kartou.

Bude zajímavé sledovat, zda se Sanders bude snažit umíněně zůstat ve volebním klání až do nominačního sjezdu, jako to udělal v klání s Hillary Clintonovou před čtyřmi roky, anebo zda situaci vyhodnotí tak, jak ji v této chvíli vidí analytici, tedy jako pro něj víceméně už bezvýchodnou. Biden už má po posledních primárkách jiné starosti, zejména výběr co nejlepšího kandidáta či kandidátky na post viceprezidenta, což může hrát ve střetu s Trumpem důležitou roli.

ČRo Plus, 12.3.2020

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..