Spiknutí proti Babišovi má už globální rozměry

Premiér Babiš odmítá většinu útoků na svou osobu jako spiknutí. To má nyní už přímo planetární rozměry, protože kritici už nepocházejí jen z české kotliny, ale lze je najít v Bruselu, velkých západních demokraciích, ba i ve Spojených státech.

Ještě ani neuschla tiskařská čerň na rezoluci Evropského parlamentu, která konstatuje, že je premiér Babiš v konfliktu zájmů, a bývalý bezpečnostní poradce prezidenta Donada Trumpa John Bolton ve své právě vydané knize napsal, že Babiš byl podle něj autorem „nejvíce nejapného komentáře“ při jednání na summitu NATO v červenci 2018, když řekl, že pro Česko je obtížné přibližovat se ke splnění závazku ohledně výdajů na obranu, protože zemi rychle roste HDP.

Bolton samozřejmě nemohl vůbec tušit, že podobných nekoherentních výroků premiéra si česká veřejnost užívá pravidelně. A také hned okusil, jak Babiš reaguje na jakoukoliv kritiku své osoby, i kdyby byla stokrát pravdivá: výrok je prý vytržený z kontextu, a Trump udělal dobře, že se Boltona zbavil.

Ušetřen Babišovy zloby nezůstal samozřejmě ani EP, na jehož adresu pronesl nepěkná slova. Samotná rezoluce prý byla jen výsledkem snah českých europoslanců, kteří se snaží povýšit domácí politický souboj na evropský. Na české europoslance Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu se Babiš rozlítil, už když přijeli do ČR před několika měsíci jako členové mise rozpočtového výboru EP. Prohlásil, že jsou vlastizrádci.

Šéfku rozpočtového výboru  EP, významnou německou konzervativní političku Monicu Hohlmeirovou, označil pro změnu za pomatenou. Opakovaným terčem nevybíravých Babišových výpadů se ostatně stala i její předchůdkyně v čele rozpočtového výboru Ingeborg Grassleová.

Ještě ostřejší útok si před několika lety vysloužili úředníci evropského úřadu pro kontrolu dotací OLAF, když zveřejnil zprávu, že v kauze Čapí hnízdo šlo nejspíš o dotační podvod. Babiš rovnou obvinil některé z nich, že  jsou zkorumpovaní.

Českého premiéra (samozřejmě zcela neprávem, jak nám vždy vysvětlí) kritizují i domácí politická opozice a statisíce lidí v ulicích. I když on sám už působí ve vrcholných vládních postech téměř sedm let, můžou dodnes téměř za každý problém jeho vlády zkorumpované tradiční strany. Dokonce i  problémy brněnské buňky ANO způsobila prý skutečnost, že hlavní postava v tamním korupčním skandálu, Jiří Švachula, přišel do ANO z ODS.

Ušetřen Babišovy nemilosrdné kritiky nezůstal svého času ani slovenský Ústavní soud, když zrušil rozhodnutí nižších soudů, dle kterých byl Babiš evidován neoprávněně jako bývalý spolupracovník StB. Podle Babiše za tímto rozhodnutím byli stejní mafiáni, kteří stojí za jeho trestním stíháním v kauze Čapí hnízdo.

Tento neobyčejný arsenál sprostot stačil k udržování třicetiprocentní domácí podpory v dobrých časech. Ty ovšem končí. Na Babiše se řítí konečné znění dvou auditů EK, které žádné slovní výpady nezmění, a které mohou přijít ČR na stamilióny v sankcích. A také monumentální ekonomická krize způsobená pandemií koronaviru.

S kopáním všude okolo sebe si český premiér už nevystačí. Bude muset zkusit něco konstruktivního. Jenže se nezdá, že by toho byl schopný. 

Novinky, 16.6.2020

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..