Český Trump a korespondenční hlasování

Několik měsíců po nástupu Donada Trumpa do funkce amerického prezidenta se uskutečnil legendární telefonický rozhovor mezi ním a jeho českým protějškem, Milošem Zemanem. Ten v rozhovoru neopomněl zmínit, že se o něm mluví jako o českém Trumpovi.

Zdá se, že to na stabilního génia v Bílém domě neudělalo velký dojem. Zeman o od něj nikdy nedostal pozvání k oficiální návštěvě Bílého domu, o které tolik stál.

Americký Trump nyní, zdá se, ve funkci neslavně skončí. Kvůli dosavadním výsledkům sčítání prezidentských voleb se pro jistotu začal soudit, ještě než skončilo počítání hlasů. Terčem jeho útoku je korespondenční hlasování, které už měsíce před volbami označoval bez  důkazů za náchylné k manipulaci.

To u nás se takovými spory vůbec nemusíme zabývat, protože Česko si o korespondenčním hlasování zatím můžeme nechat jen zdát. Přitom kdyby u nás existovalo, a mohli tak hlasovat čeští občané žijící nebo v době voleb pobývající jako turisti v cizině, mohl si český Trump ušetřit ponížení z rukou amerického originálu, jakož i současné fyzické utrpění, které je viditelně s výkonem jeho funkce stále více spojeno, protože by prezidentem nejspíš vůbec nebyl.

V posledních prezidentských volbách u nás, v lednu 2018, totiž porazil v druhém kole svého vyzyvatele, Jiřího Drahoše, o pouhých 152 tisíc hlasů. V cizině v době voleb  pobývalo nějakých půl miliónu českých občanů, jenže hlasovat mohli jen pokud se osobně dostavili na určený zastupitelský úřad.

Netřeba snad ani dodávat, že je poněkud nepraktické, musíte-li kvůli vhození hlasu do volební urny cestovat stovky kilometrů. Není tudíž divu, že svého volebního práva využilo jen 17 tisíc Čechů žijících v cizině. I tak mělo jejich hlasování vypovídací hodnotu. Drahoš totiž získal od těchto spoluobčanů 90,2 procent hlasů! Typičtí voliči Zemana asi cestují stejně málo jako ti Trumpovi.

Kdyby u nás existovala možnost hlasovat korespondenčně, která v USA mimochodem existuje už od konce 19. století, a do současné masové podoby byla nyní rozšířena i na domácí půdě kvůli epidemii nemoci covid-19, dá se předpokládat, že by této možnosti využila značná část českých občanů  pobývajících v cizině.

I kdyby to byla jen polovina z onoho půl miliónu lidí, kteří v době prezidentských voleb dleli v roce 2018 mimo naše území, a pro Drahoše by tehdy hlasovalo třeba i o něco méně něž 90 procent z nich, konečný náskok Zemana v podobě 152 tisíc hlasů by byl vymazán.

Je to škoda už proto, že kdyby po telefonu s Trumpem mluvil prezident Jiří Drahoš, mohl coby význačný vědec stabilnímu géniovi nabídnout něco ze svých vědomostí. Ten by se tak byl možná nemusel kupříkladu ztrapnit názorem, že  k neutralizaci nového koronaviru by stačilo prolít si hrdlo savem.

Ale vážně: je skandální, že Češi korespondenčně hlasovat nemohou. O dost jinak mohly dopadnout kupříkladu výsledky nejen poslední prezidentské volby, ale i některých voleb so Sněmovny, které následně způsobily patové situace. Možná když nyní čeští zákonodárci uvidí, že korespondenční hlasování v USA svět zřejmě zbaví  nebezpečného egomaniaka v čele nejmocnější země světa, mohli by konečně výhody korespondenčního hlasování docenit a umožnit ho i nás.  

Novinky, 6.11.2020

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..