Prezidentské klání se asi rozhodne mezi třemi favority

Rozhodnutí expremiéra Andreje Babiše kandidovat na prezidenta fakticky určilo, že hlavními favority prezidentské volby budou vedle Babiše generál ve výslužbě Petr Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity, ekonomka Danuše Nerudová.  Šance ostatních kandidátů do tohoto souboje tří hlavních favoritů zasáhnout jsou ve světle průzkumů poměrně malé.

Pořadím v dosavadním žebříčku kandidátů mohou ještě zamíchat televizní debaty. Jenže snad jen s výjimkou senátora Pavla Fischera, který může oslovit veřejnost svojí znalostí zahraničně-politických a bezpečnostních témat i uvážlivým vystupováním, budou televizní debaty spíše míchat už jen pořadím mezi třemi současnými favority.

Kdyby Babiš nekandidoval, pole hlavních favoritů by bylo možná o něco širší, protože zejména levicoví voliči by nejspíš hledali někoho jiného než centristické kandidáty, jako jsou Pavel a Nerudová. Ve hře tak mohl být za určitých okolností kupříkladu i odborový předák Josef Středula.

Babišovo rozhodnutí kandidovat ale zásadně změní dynamiku prezidentského souboje, protože expremiér je silně polarizující osobnost. Velká část voličů tak bude zvažovat, který z ostatních kandidátů má reálnou šanci Babiše porazit.

Babiš na rozdíl od Pavla není silný v bezpečnostních otázkách, a bude se tedy snažit svoji kampaň i svoje vystoupení v televizních i  rozhlasových debatách zaměřit na nedobrou ekonomickou situaci, inflaci i rostoucí ceny energií, z nichž viní současnou vládu Petra Fialy.

To je ovšem riskantní strategie, protože ani Pavel ani Nerudová nejsou vládními kandidáty. Proti vládě Petra Fialy se sice nevymezují tak prvoplánově jako lídr současné sněmovní opozice Babiš, ale od vlády si drží kritický odstup. A to i navzdory tomu, že vládní koalice oba, spolu s Pavlem Fischerem, označila za pro ní přijatelné budoucí prezidenty.

Tématem kampaně nepochybně bude, že Babiš i Pavel si v různých podobách zadali s minulým režimem. Oba byli v komunistické straně, oba před pádem bývalého režimu nastartovali slibné kariéry v oblastech, které byly pro něj klíčové—Babiš v zahraničním obchodě a Pavel v armádě.

Pokud tato problematická minulost obou přispěje k tomu, že se jí budou snažit v debatách vyhnout, protože nic nezískají vzájemnými útoky, bude to jistá výhoda pro Pavla. Jeho práce pro demokratický režim po roce 1989 je impozantní, přičemž v posledních třiatřiceti bychom těžko našli nějaké jeho selhání. Babiš sice uspěl v podnikání, stal se jedním z nejbohatších Čechů, ale jeho minulost je po roce 1989 prošpikována skandály.

Neustojí-li ale oba mediální tlak, aby debatovali o tom, kdo si s minulým režimem více zadal, může z toho profitovat Nerudová, která—už kvůli svému věku–problematickou minulost před rokem 1989 nemá. Voliči–otrávení vzájemnými spory Babiše a Pavla o výklad minulosti–mohou začít přecházet k ní coby kandidátce, která má dostatečně čistý štít na to, aby se mohla soustředit na budoucnost.

Nerudová může coby ekonomka být  lépe schopná  než Pavel ustát Babišovy případné snahy vydávat se za ekonomického spasitele. Pokud by se hlavním tématem debat naopak stala bezpečnost země ve světle ruské invaze na Ukrajině, bude mít na oběma soupeři jasně navrch Pavel. A na zatím vedoucí trio se může začít dotahovat Fischer.

Hlavní téma prezidentského klání po vstupu Babiše do něj ale bude–stejně jako ve sněmovních volbách—Babiš. O příštím prezidentovi, zdá se, rozhodne, zda přesvědčí veřejnost, že se může povznést nad dosavadní polarizující strategii, s jejíž pomocí sice získal pevné voličské jádro, ale zároveň mnohem více odpůrců. Pokud jde o Nerudovou a Pavla, o jejich případném vítězství rozhodne, kdo z nich bude schopný přesvědčit kritickou část veřejnosti, že Babiše dokáže porazit.

ČRo Plus, 3.11.2022