Babiš může vyhrát, jen když udrží demokratický tábor rozdělený

Andrej Babiš se v klání o post prezidenta řídí promyšleným plánem. V nynější fázi je jeho strategii nejlépe možné popsat heslem „rozděl a panuj“. Odmítnutím účasti v prezidentských debatách posílil percepci, že prezidentské klání je soubojem mezi ním a „smečkou“ ostatních kandidátů.

To, že se ostatní kandidáti budou v debatách mezi sebou snažit přesvědčit veřejnost, že by měli být příštím prezidentem právě oni—a to nejen s pomocí představování svého programu, ale dozajista i s pomocí útoků na ostatní kandidáty účastnící se debat—je pro Babiše výhodné. Snaží se tak kopírovat strategii Miloše Zemana před druhou prezidentskou volbou, která byla založena na tom, že Zeman se před prvním kolem nebude „zahazovat“ s politickými trpaslíky, svoje síly soustředí až na kolo druhé.

Babiš má postup do druhého kola zatím poměrně jistý, jak ukazují průzkumy veřejného mínění. Může počítat s volební základnou hnutí ANO, tedy přibližně s pětadvaceti až třiceti procenty voličské podpory. To by mu k postupu do druhého kola mělo stačit, pokud se demokratičtí kandidáti proti němu nespojí v podobě společné strategie.

Aby k tomu nedošlo, je pro Babiše důležité zbytek pole co nejvíce rozdělit. Jeho tým si musí mnout ruce, když v médiích slyší ujišťování často i respektovaných politologů a komentátorů, že v prvním kole má každý občan volit podle svého „srdce“, a teprve v druhém kole, pokud jeho kandidát nepostoupí, se začít chovat strategicky podle hesla „volím menší zlo“.

Babišovu týmu jde totiž v této chvíli právě o to, aby zbytek kandidátského pole rozdělil tak, že Babiš se do druhého kola dostane. V závislosti na tom, kdo  bude jeho soupeřem, jsou pak už jistě připraveny strategie, jak takového soupeře co nejvíce zkompromitovat. Dobrým výchozím bodem přitom bude, když Babiš postoupí do druhého kola jako vítěz toho prvního.

Jak míchat polem protikandidátů

Babiš se prezidentských debat zatím neúčastní nejenom proto, že je v nich v nevýhodě kvůli své neschopnosti udržet nervy na uzdě, způsobu vyjadřování i zatíženosti četnými skandály, ale zejména proto, že posilováním obrazu „Babiš proti těm ostatním“ může různými způsoby ovlivňovat preference svých soupeřů.

V centru jeho pozornosti je nepochybně generál Petr Pavel, který, jak ukazují průzkumy, by Babiše s poměrně velkým rozdílem ve druhém kole porazil– pokud se ovšem d druhého kola dostane. Stejné průzkumy ukazují, že souboj v druhém kole s kterýmkoliv z dalších kandidátů by byl pro Babiše o poznání snadnější.

Hlavním cílem Babišova týmu tedy musí být „nepustit“ Pavla do druhého kola. Není náhoda, že se v médiích rozjela kampaň proti Pavlovi, v níž se probírá jak moc si zadal s bývalým režimem coby člen KSČ a účastník armádního kurzu pro budoucí vyzvědače. Tím, že se Babiš, který má před rokem 1989 též kaňky, neúčastní debat spolu s ostatními kandidáty, bude těžit z toho, že se ostatní kandidáti docela jistě vymezovat proti Pavlovi coby zatím největšímu favoritovi i s pomocí zmíněných „senzačních“ odhalení, a udělají tak kus „špinavé práce“ za něj. 

Kdyby se Babiš debat účastnil, jistě by se i on stal terčem podobných útoků, jenže k tomu  zatím svým oponentům nedává příležitost. Navíc ví, že voličům ANO, kteří ho mohou katapultovat do druhého kola, je jeho předlistopadová minulost lhostejná. Co který kandidát dělal před rokem 1989, ale není lhostejné nemalému počtu voličů v demokratickém táboře, a toho je možné využít nejen k rozdělení tohoto tábora, ale hlavně k oslabení Pavla.

Babišovi tato strategie zatím výborně vychází. Na dvojici dosavadních favoritů se v průzkumech veřejného mínění už dotáhla Danuše Nerudová, jejíž rychlý vzestup začal právě v okamžiku, kdy se v médiích začala objevovat „senzační“ odhalení o Pavlově minulosti před rokem 1989.

Jak mohou demokrati dát Babišovi šach

Babiš ví z dosavadních průzkumů, že má mnohem větší šanci porazit ve druhém kole Nerudovou než Pavla, takže část jeho strategických cílů je nyní už splněna. Druhou částí je rozkmotřit zbytek pole demokratických kandidátů tak, aby se nespojili ke společnému postupu.

Kdyby totiž kandidáti, kteří pode průzkumů nebudou mít týden dva před prvním kolem prezidentské volby reálnou šanci postoupit do druhého kola, odstoupili, a podpořili Pavla a Nerudovou, mohlo by se stát, že do druhého kola Babiš vůbec nepostoupí.

Podle posledního průzkumu z dílny agentury Kantar je mezi preferencemi Babiše, Pavla  a Nerudové před prvním kolem minimální rozdíl. Zatímco Babiš nemá pro zvýšení svých preferencí před prvním kolem takříkajíc odkud brát, snad jen s výjimkou případného odstoupení kandidáta SPD Jaroslava Bašty v jeho prospěch, Pavel i Nerudová by mohli oba svoje preference o několik procent navýšit, kdyby ostatní demokratičtí kandidáti před prvním kolem odstoupili a svoji podporu mezi ně rozdělili.

Babišovým úkolem, když už se podařilo výrazně zvýšit preference Nerudové, tedy nyní je přiživovat vzájemné animozity a individuální ega v táboře demokratů tak, aby zmařil možnost gesta, které v minulých prezidentských volbách na Slovensku—v podobě odstoupení kandidáta občanské společnosti Roberta Mistríka ve prospěch Zuzany Čaputové–dopomohlo ke zvolení Čaputové.

Nedá se sice zcela vyloučit, že televizní debaty zamíchají dosavadními preferencemi tak, že i jeden z ostatních „demokratických“ kandidátů, kteří zatím zaostávají za Pavlem a Nerudovou, bude mít reálnou šanci se do druhého kola dostat, ale ve světle minulých zkušeností je takový scénář nepravděpodobný.

Jisté je, že ať už se týden dva před prvním kolem prezidentské volby bude nacházet na pozicích „nezvolitelnosti“ kdokoliv z „demokratických“ kandidátů, možná největším mementem jejich politické kariéry by mohlo být odstoupit ve prospěch dvou vedoucích kandidátů demokratického tábora, a zvýšit tak významně šance, že by se Babiš  nedostal do druhého kola. Porážka Babiše hned v prvním kole by zásadně změnila politickou scénu u nás.

Pokud se Babiš do druhého kola dostane, navíc proti kandidátovi, kterého může porazit (přičemž jeho mediální a propagandistická mašinérie takového kandidáta před druhým kolem bude neúnavně a efektivně cupovat s pomocí již dozajista připravené munice), bude prezident Babiš v dalších letech destabilizovat, ba rozvracet demokratické poměry u nás.

Pokud se Babiš do druhého kola dostane a prohraje jen o několik procent, může se vrátit do čela opozice ve Sněmovně za určitých okolností fakticky posílen, protože se bude moci ohánět výsledkem docela jistě vysoko přesahujícím podporu zhruba třetiny české společnosti, kterou má jako šéf ANO.

Porážka už v prvním kole by ale byla…—inu totální porážkou. I proto je cílem Babišovy současné strategie dostat se za každých okolností přinejmenším do druhého kola, přičemž tam stanout ideálně proti kandidátovi, kterého podle průzkumů může porazit.

A v tomto kontextu je také jeho cílem zajistit, aby jeho oponenti z demokratického tábora zůstali rozdělení. Zejména aby ty, kteří nebudou mít reálnou šanci do druhého kola postoupit, nenapadlo odstoupit ve prospěch těch, kdo budou mít šanci Babiše vyšachovat z prezidentské volby už v prvním kole.

Deník Referendum, 2.12.2022