Proč Pavel zřejmě zvítězí

Petr Pavel má v druhém kole prezidentské volby větší šance uspět než Andrej Babiš. Důvodů je několik, včetně skutečnosti, že Babiš zvolil velmi agresivní přístup, který může nemálo voličů mobilizovat proti němu.

Jinými slovy: Pavel i Babiš mají svoje vlastní voliče, kteří jim v prvním kole dali, a i v druhém kole dají hlasy kvůli tomu, že se s nimi identifikují v pozitivním smyslu: souzní s jejich programem i politickým stylem a oceňují jejich výkony v minulosti. Babiš je ovšem silně polarizující politická postava, takže nemálo voličů  bude v druhém kole volit nikoliv primárně pro Pavla ale proti Babišovi.

Voličů s touto motivací byl asi nemalý počet už v prvním kole, čímž se dá vysvětlit, proč Danuše Nerudová získala nakonec mnohem méně hlasů, než předpovídaly průzkumy. Nemálo voličů, kteří původně chtěli volit pro ni se nakonec přiklonilo k Pavlovi proto, že měl v jejich očích lepší šanci porazit Babiše. Volili tedy už v prvním kole spíše proti Babišovi než pro Pavla.

Nevíme zatím, kolik z celkového počtu 1,2 miliónu voličů, kteří dali své hlasy v prvním kole Nerudové, Pavlovi Fischerovi a Marku Hilšerovi, pro ně volilo, protože se s nimi identifikovali v pozitivním smyslu, a kolik je volilo proto, že si nepřáli za prezidenta Babiše nebo Pavla—kupříkladu kvůli jejich problematické minulosti před rokem 1989. Kolik jich tedy volilo pro jednoho ze tří poražených kandidátů především proto, že volili proti Babišovi a Pavlovi.

V druhém kole si tito voliči budou ale muset ujasnit, zda mají zůstat doma, protože nadále nechtějí za prezidenta ani Babiše ani Pavla, nebo zda jít volit opět z pozice „proti“—tentokrát ovšem proti jednomu ze dvou kandidátů, které odmítli v prvním kole. A právě v tomto bodě je Babiš ve výrazně horší pozici než Pavel.

Jinými slovy, dá se předpokládat, že nemálo voličů, kteří hlasovali v prvním kole pro Nerudovou, Fischera nebo Hilšera, se budou chtít účastnit druhého kola, aby hlasovali proti Babišovi. V celkovém součtu bude samozřejmě nakonec jedno, jaké byly motivace voličů k volbě Pavla, ale dá se předpokládat, že faktor volby „proti Babišovi“ bude hrát důležitou roli.

Špatná Babišova strategie

Výsledky prvního kola naznačují, že pokud zhruba 800 tisíc voličů, kteří podpořili v prvním kole Nerudovou, Fischera a Hilšera, podpoří v druhém kole Pavla, stane se prezidentem on. Miloši Zemanovi stačilo v roce 2018 při volební účasti vyšší než 66 procent 2 853 390 hlasů, aby získal 51,36 procent hlasů. Zůstane-li volební účast v druhém kole na úrovni kola prvního, bude vítěz i tentokrát potřebovat podobné množství hlasů.

Problémem Babiše je, že po prvním kole už nemá další hlasy příliš kde brát. Větší část z oněch 500 tisíc hlasů, o něž překonal výsledek hnutí ANO ve sněmovních volbách,  musela přijít od voličů neparlamentních stran.

Jelikož ve sněmovních volbách v roce 2021propadlo více než milión hlasů, lze argumentovat, že Babiš získal zhruba polovinu těchto hlasů. Určitou část ale také bezesporu získal Pavel a neúspěšní kandidáti, takže Babiš nemůže doufat, že ve druhém kole výrazně naroste počet hlasů z tohoto voličského rezervoáru v jeho prospěch.

Může samozřejmě doufat v podporu části voličů SPD. Jenže už ve světle faktu, že vedení SPD Babiše přímo nepodpořilo, a že Babiš byl řadu let cílem kritiky Tomia Okamury (i když ne tak intenzivní jako politici vládních stran), ho podpoří voliči SPD jen v omezené míře.

Zeman v roce 2018 vyhrál, protože dokázal na poslední chvíli zmobilizovat část tradičních nevoličů. Ony dvě až tři procenta těchto lidí, kteří se nakonec nechali Zemanovou mobilizací přesvědčit, zdá se, rozhodly volby. Babiš ovšem nemá stejný mobilizační potenciál jako Zeman, navíc je ještě daleko více polarizující politickou postavou než Zeman.

Jak už upozornila řada analytiků, strategií Babiše tedy bude spíše odradit kritickou masu z onoho 1,2 miliónu lidí, kteří volili v prvním kole Nerudovou, Fischera a Hilšera, aby nešli k volbám. Může některé z nich samozřejmě získat i pro sebe, ale průzkumy naznačují, že pokud lidé z toho tábora půjdou  k volbám, budou mnohem více podporovat Pavla než Babiše.

Babišova největší potíž je strategie, kterou musí použít k případné mobilizaci lidí, kteří tradičně nevolí, anebo zůstali v prvním kole doma, protože si z kandidátského nedokázali vybrat, jakož i voličů stran, které propadly ve sněmovních volbách v roce 2021. K mobilizaci těchto voličů potřebuje svoje vystupování radikalizovat, být agresivní a využívat i lží.

Jenže tatáž strategie bude motivovat lidi, kteří volili Nerudovou, Fischera a Hilšera, aby nakonec šli k volbám a tam volili Pavla, protože jim tato Babišova strategie připomene, s kým mají tu čest. Babiš hrál před volbami roli „hodného strýčka“, kterou pro něj vymyslel jeho tým. Jenže v okamžiku, kdy zjistil, že v prvním kole prohrál, tedy už na první povolební tiskové konferenci, tuto masku odhodil.

Jeho primární snahou je znevěrohodnit Pavla, a tak přesvědčit voliče Nerudové, Fischera a Hilšera, že mají zůstat doma. Jenže způsob, jakým tuto partii rozehrál, bude naopak tyto voliče motivovat, aby k volebním urnám přišli, a za každou cenu zabránili Babišovi, aby se stal prezidentem. Pro končený výsledek voleb bude lhostejné, že tito lidé nebudou volit kvůli nějakému nadšení z Pavla, ba že s ním nadále budou mít problém.

Druhou linii Babišovy strategie tvoří ujišťování, že Pavel je vládním kandidátem. Ani tato strategie ale nemusí být vůči voličům Nerudové, Fischera a Hilšera příliš účinná, protože s vládním táborem byli koneckonců spojováni i oni. Je možné, že řada jejich voličů má problémy se specifickými aspekty vládní politiky, ale zároveň souzní s hodnotovým systémem vládní koalice, zejména v zahraniční a bezpečnostní politice. Anebo: když už se musí rozhodnout mezi obecnou podporou vládní koalice a opozicí, v jejímž čele stojí Babiš, podpoří spíše vládu.

Tato strategie je tedy jednoznačně zaměřená na lidi, které by snad Babiš ještě mohl mobilizovat mezi nevoliči, podporovateli mimoparlamentních stran a voliči SPD. Jenže bez toho, že by zároveň zůstala doma podstatná část voličů Nerudové, Fischera a Hilšera, nebudou noví voliči z této části spektra Babišovi k vítězství stačit.

Porážka Babiše v druhém kole je tak velmi pravděpodobná. Pokud v příštích deseti dnes nepřijde s nějakými „senzačními“ odhaleními na adresu svého soupeře, má jen malou šanci vyhrát.

Deník Referendum, 20.1.2023