V ODS doutná boj o identitu a budoucnost

Spory o to, zda má Občanská demokratická strana zůstat v koalici SPOLU, anebo má kandidovat samostatně, byly zdánlivě vyřešeny nedávným rozhodnutím ODS kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu společně s lidovci a TOP 09 v rámci koalice SPOLU. Jenže spor o to, zda má ODS v této koaliční spolupráci pokračovat, není zdaleka zažehnán.

Jeden z nejvlivnějších představitelů strany, jihočeský hejtman Martin Kuba, spojenectví ODS s lidovci a TOP 09 nedávno otevřeně kritizoval. Řekl sice, že při jednání výkonné rady strany nakonec podpořil rozhodnutí, že má ODS jít do eurovoleb v rámci koalice SPOLU, ale zároveň dodal, že ODS má podle něj na to, aby ve volbách uspěla sama. A to i těch sněmovních.

Kuba také kritizoval některé kroky a zejména komunikaci vlády Petra Fialy, předsedy ODS.  Přidal se tak otevřeně k některým dalším významným kritikům pokračování účasti ODS v koalici SPOLU, jako je europoslanec Jan Zahradil. K tomu, že ODS kandiduje společně s lidovci a TOP 09, se vyjádřil rezervovaně i vlivný europoslanec Alexandr Vondra.

Kritici společné kandidátky ODS s lidovci a TOP 09 v rámci koalice SPOLU vcelku logicky upozorňovali, že ODS zastává ve vztahu k EU dosti odlišné postoje než obě menší strany, což koneckonců podtrhuje i skutečnost, že v Evropském parlamentu je členem euroskeptické frakce Evropští konzervativci a reformisté, zatímco lidovci a TOP 09 patří k frakci evropských lidovců.

Z tábora kritiků účasti ODS v koalici SPOLU ale zazněly i další argumenty. Kupříkladu, že Fiala vidí koalici SPOLU jako zárodek široce rozkročené pravicové strany. Podle Kuby a dalších kritiků koalice SPOLU má ale ODS vlastní identitu, a kdyby svůj program nabízela voličům sama, mohla by být nakonec mnohem úspěšnější než v koalici, kde musí ctě nechtě dělat kompromisy.

Těžko říct, který ze dvou táborů má pravdu, jisté ale je, rozhodnutí jít do eurovoleb v rámci koalice SPOLU, které prosadil Fiala, může v případě neúspěchu společné kandidátky SPOLU odstartovat v ODS boj o moc před sněmovními volbami.

Podle Fialy jde SPOLU do eurovoleb s cílem vyhrát. Jenže to, jak voliči společnou kandidátku vyhodnotí, je sázka do loterie. Synergický efekt, který pomohl koalici SPOLU k vítězství ve sněmovních volbách v roce 2021, se tentokrát nemusí dostavit, protože proevropští voliči budou mít problém s politiky ODS na společné kandidátce, zatímco mnohé voliče ODS mohou naopak odradit jména proevropských politiků z obou menších stran.

Fiala a jeho spojenci ve vedení ODS se oprávněně obávali, že kdyby nešla koalice SPOLU společně do eurovoleb, mohlo by to ohrozit plány kandidovat společně ve sněmovních volbách. Jenže podobné riziko představuje i společná kandidátka pro eurovolby, pokud v nich SPOLU neuspěje.

Tím, že Fiala mluví o vítězství SPOLU v eurovolbách jako o svém cíli, činí ze sebe snadný terč, pokud SPOLU ve volbách do Evropského parlamentu dosáhne špatnéno výsledku. A tím může být ve světle Fialovy rétoriky už třeba jen prohra s hnutím ANO.

Eurovolby tak mají potenciál odstartovat v ODS boj o moc. Kritici Fialova vedení budou nepochybně chtít případného neuspokojivého výsledku v eurovolbách využít. Vezmeme-li v úvahu, že někteří z nich nevylučují povolební spolupráci s hnutím ANO, hraje se v podobě výsledku koalice SPOLU v eurovolbách, o budoucí směřování české politiky—tedy o mnohem víc, než jen o několik křesel v Evropském parlamentu.

ČRo PLus, 23.11.2023