Piráti posilují, ODS padá

Nejnovější průzkum agentury Median ukazuje, že kdyby se konaly nyní volby, Piráti by předstihli ODS a stali se nejsilnější stranou mezi těmi, které nyní tvoří vládní pětikoalici. Více než jindy v případě tohoto průzkumu samozřejmě platí lidové přísloví „jedna vlaštovka jaro nedělá“, budeme muset počkat na další průzkumy, ale pirátský vzestup a pokles preferencí ODS mají jistou vnitřní logiku. 

Důvodů, proč by tento trend mohl pokračovat je několik. Začít můžeme postavením jednotlivých stran ve vládě.

Piráti mají coby nejslabší vládní strana, pokud jde o počet mandátů ve Sněmovně, jen tři ministry. Dva z nich—ministr zahraničí Jan Lipavský a pirátský předseda Ivan Bartoš v roli ministra pro místní rozvoj—přitom patří k tomu nejlepšímu, co vláda může nabídnout.

Lipavský se ukazuje být nejlepším ministrem zahraničí po dlouhé době. Prezentuje jasná stanoviska k ruské agresi na Ukrajině, je proevropský, a snaží se Českou republiku pevně kotvit v západních bezpečnostních strukturách. Snaží se také, aby česká zahraniční politika mluvila jedním hlasem, takže svoje kroky koordinuje s prezidentem i s premiérem.

Kritici mu mohou vyčíst, že—nejspíše v zájmu jednoty české zahraniční politiky—upozadil svoje názory na vztahy mezi Izraelem a Palestinci, kterými byl znám před nástupem do funkce. Tehdy se vymezoval proti tomu, aby Česká republika razila v rozporu se zbytkem EU vlastní, jednostranně proizraelskou politiku, a často tak ignorovala i práva Palestinců zakotvených v mezinárodních dohodách.

Ivan Bartoš se ukázal být nejen schopným ministrem na poli získávání a administrace evropských fondů Je vidět hlavně v oblasti, která je přirozeně spojena právě s Piráty, vzešlými původně z prostředí lidí zabývajícími počítačovou technikou—tedy s digitalizací a celkovou modernizací informační struktury u nás. 

Evropská unie

Další silnou kartu Pirátů představují jejich postoje k Evropské unii a konkrétně přijetí eura. Nedávný průzkum portálu Seznam ukázal, že více než 90 procent voličů Pirátů a hnutí Starostů a nezávislých podporuje brzké přijetí eura. A že takový krok podporuje i 82 procent voličů koalice Spolu.

Občanská demokratická strana jde v této otázce z těžko pochopitelných důvodů proti svojí voličské bázi, z čehož mohou jasně proevropské strany těžit. Zejména právě Piráti si vydobyli dobrou pověst v Evropském parlamentu. Jejich europoslanci se na rozdíl od těch zastupujících ODS neutápějí v často nesrozumitelných postojích, které by je spojovaly spíše se zástupci SPD. ANO a komunistů než s demokratickými stranami. 

Jsou také jasnější, pokud jde o postoje ke Green Dealu EU. Na rozdíl od ostatních českých stran nehledají způsoby, jak Green Deal rozmělnit, nepodléhají v této otázce populismu. Představují tak jasnější alternativu než ostatní vládní strany k militantnímu tažení opozičního hnutí ANO proti Green Dealu.

Pirátům se podařilo obsadit část politického území, které by v jiných evropských demokraciích patřilo Zeleným. Existuje pro to řada důvodů, jisté je, že Piráti jsou nejzelenější stranou mezi těmi, které mají v současnosti reálnou šanci dostat se ve volbách do Sněmovny, což může hrát roli v rozhodování voličů se silně „zelenými“ názory. Jinými slovy, tito voliči se nakonec přiklánějí k Pirátům místo Zelených, protože nechtějí zahodit svůj hlas.

Hodnotová politika

Piráti se jednoznačně stavějí za přijetí zákona o manželství stejnopohlavních párů nebo za ratifikaci Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách. Pokud jde o manželství pro všechny, mají na své straně veřejné mínění, protože česká společnost manželství stejnopohlavních párů většinově podporuje.

Liberální část společnosti byla také zaskočena odmítnutím Senátu ratifikovat Istanbulskou smlouvu. Stalo se tak přitom s podporou většiny lidoveckých senátorů i těch, kteří zastupují ODS. A ačkoliv většina senátorů za TOP 09 a STAN hlasovala pro ratifikaci, celkově jejich postoje nevyzněly tak jednoznačně jako postoje Pirátské srany. 

Piráti tak především s pomocí těchto otázek upevňují svůj obraz hlavní liberální strany na parlamentní půdě. O liberální voliče s nimi soutěží do jisté míry i STAN, jenže jeho liberální profil není tak jednoznačný, protože hnutí je spíše pestrou mozaikou politiků vzešlých z lokální úrovně než stranou s jasným ideovým profilem. 

Na zádech STAN se tak do Senátu vyvezli politici jako třeba Zdeněk Hraba, který po nějaké době prohlásil, že STAN se podle něj stal příliš liberálním, a spolupracuje nyní s klubem ODS a TOP 09. 

Piráti možná začínají profitovat z toho, že liberálně smýšlející část české společnosti, jejíž některé vrstvy mohly být kritické k účasti Pirátů ve vládě vedené konzervativci, si uvědomuje, že se do voleb už u nás nevynoří nějaká nová liberální strana typu Progresivné Slovensko. Piráti jsou nejlepší volbou, kterou mají.

ANO a Piráti

Pirátům může do jisté míry pomáhat i vývoj v hnutí ANO. To se na svých počátcích profilovalo jako liberální politický subjekt, který je dodnes součástí liberální frakce v EP. Andrej Babiš ale postupně posunul svoje hnutí do vod levicového populismu, a po prohraných prezidentských volbách na začátku tohoto roku rovnou do vod nacionálního konzervativismu.

Hnutí ANO ve výše zmíněném průzkumu ztratilo oproti předešlému průzkumu téže agentury zhruba 3 procenta hlasů. Posílili Piráti a komunisté, oslabila ODS. Zdá se tedy, že voliči ANO a ODS odešli ke zmíněným stranám, ač není jasné, v jakých počtech ke které z nich.

Jisté je, že sázka ANO na konzervativní nacionalismus může znamenat, že se od něj odkloní někteří voliči, které ANO získalo v minulosti na úkor KSČM a ČSSD. A také voliči, kteří sice vsadili na Babiše, ale mají liberálními názory nebo proevropské názory. 

Je také možné, že voliči začínají reagovat na spekulace, že po příštích volbách může vzniknout konzervativní koalice ANO a ODS nebo nacionálně-konzervativně-populistická koalice ANO a SPD. 

Každopádně se zdá se, že se rok a půl před volbami do Sněmovny dávají dlouho zabetonované preference do pohybu, přičemž je téměř jisté, že blížící se volby do Evropského parlamentu sehrají roli katalyzátoru, který tento pohyb urychlí. A zatím to vypadá, že by z něj mohli mezi stranami současné vládní koalice profitovat především Piráti. 

Deník Referendum, 23.2.2024