Koalice hnutí Svoboda a přímá demokracie, Trikolóry a PRO v rámci nadcházející volební kampaně hodlá využít různé vizuály, které jsou vesměs namířeny proti vládě Petra Fialy. V jedné z grafik je vyobrazen zakrvácený muž černé pleti, držící v ruce zkrvavený nůž. K tomu je připojen text: „Problémy ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu.“
Oslovení politici reagovali na tento rasistický, xenofobní výjev vesměs konstatováním, že SPD už klesla na samotné dno. Počíná si tak prý proto, že neuspěla v Evropských volbách, v nichž v politických vodách, v nichž se pohybuje, prohrála s koalicí Přísahy a Motoristů sobě a koalicí Stačilo! S pomocí svých připravovaných vizuálů chce přitvrdit, aby ztracené voliče z extrémistické části politického spektra přilákala zpět.
Taková prohlášení, stejně jako texty komentátorů v některých periodicích, sice vesměs pravdivě analyzují důvody, kvůli kterým SPD spolu s koaličními partnery kampaň spouští, ale téměř nikdo zároveň neřekne, že v podobě zmíněného vizuálu se toto politické uskupení zřejmě dopouští trestného činu. Trestní zákoník totiž jasně praví, že kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
Spáchá-li někdo takový čin filmem, televizí, rozhlasem nebo veřejně dostupnou počítačovou sítí, nebo jiným obdobně účinným způsobem, může být potrestán odnětím svobody až na tři roky. Stejně tak může být potrestán ten, kdo se účastní takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou, nebo jinou nenávist.
Jediným českým politikem z demokratického spektra, který se zatím odhodlal reagovat na zmíněný vizuál trestním oznámením, je bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z TOP 09, který nyní působí na magistrátu hlavního města Prahy. Pospíšil se odvolává právě na zmíněná ustanovení trestního zákoníku.
Vytáčky a omluvy
SPD a její spojenci budou nejspíš tvrdit, že grafika je jen upozorněním na sociální problém. Pokud na podnět Jiřího Pospíšila dojde k policejnímu vyšetřování, politici SPD, Trikolóry a PRO budou popírat, že by se za vizuálem skrýval rasistický motiv, či že cíleně rozněcují nenávist proti nějaké etnické či jiné skupině.
Ostatně Trikolóra už vydala prohlášení, v němž tvrdí, že není nic směšnějšího a pokrytečtějšího a trapnějšího než Pospíšilovo trestní oznámení. Pospíšil je prý kulturní barbar, který přispěl k zákazu představení ruské operní zpěvačky Anny Netrebko v Praze a šíří předsudečnou nenávist ke všemu ruskému. Kampaň SPD, Trikolory a PRO prý nešíří strach ani nenávist k žádnému etniku, ale je varováním právě před politiky typu Jiřího Pospíšila, kteří svojí hloupou migrační politikou vedou západní Evropu i naši zemi do civilizační sebevraždy.
Srovnávat Pospíšilovu kritiku Ruska masakrujícího civilisty na Ukrajině, s „kritikou“ migrační politiky z dílny SPD, Trikolóry a PRO s pomocí vizuálů rozněcujících rasovou nenávist je opravdu silná káva. Co na tom, že jediná civilizační sebevražda, která nám momentálně hrozí, je případná ruská invaze, pokud ji nedokážeme zabránit, a že právě SPD, Trikolóra a PRO se často vyjadřují tak, jako by jim skript psali v Moskvě. Koneckonců zmíněný vizuál lze v kontextu dalších prohlášení jejich představitelů, vnímat i tak, že podprahově varuje i před tím, aby v českém zdravotnictví pracovali uprchlíci z Ukrajiny.
To příznivci SPD, Trikolóry a PRO pochopili daný vizuál dobře, a mají na sociálních sítích jasno. Dočteme se, že SPD jen upozorňuje na nebezpečí, kterému už leckde čelí na západ od nás. Chceme, aby to u nás dopadlo jako tam? Co je špatného na tom, že vizuál pracuje s fotkou muže tmavé pleti?
Strukturovaná debata na téma, kdo a z jakých důvodů páchá v západních městech trestné činy, a zda podobné paušalizace nacházejí oporu v datech, je nezajímá, a strany jako SPD, Trikolóra a PRO toho cynicky využívají. V reakci na případné upozornění, že nejstrašnějších masových vražd u nás se dopustil nikoliv nějaký migrant, ale před několika lety etnický Čech v Hodoníně a před půl rokem etnický Čech na Filozofické fakultě v Praze, čeká autora takového upozornění sprška nenávisti a výhrůžek.
Pro ilustraci toho, jak scestná logika těchto nacionalistických stran je, si představme, že by kupříkladu nějaká krajně pravicová strana v Chorvatsku, která nechce v zemi milióny českých turistů, vytvořila vizuál, na němž stojí ve zkrvaveném tričku, s českou vlajkou na hrudi, muž se samopalem před Filozofickou fakultou v Praze. A doprovodila by to textem: „Nedostatky státních financí nevyřeší dovoz turistů.“
Nenechat to usnout
Kampaň, kterou SPD a její partneři hodlají spustit, nemá nic společného se svobodnou diskuzí, na níž se budou jistě odvolávat. Budou popírat, jak už činí, že jde o zcela cílené rozněcování nenávisti. Prý jen upozorňují na rizika migrace. Odbýt celou věc tím, že SPD prostě jen politicky už klesla na úplné dno, nestačí.
Stejně jako v Německu, kde už někteří politici z demokratického spektra navrhují, aby byla zakázána činnost Alternativy pro Německo, s níž SPD založila novou frakci v EP, by měly i naše ústavní orgány zvážit rozpuštění SPD a dalších podobných politických subjektů u nás.
Podle zákona o zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích je takový krok možný, za kumulativního splnění čtyř podmínek: 1) zjištěné chování politické strany je protiprávní , 2) je přičitatelné dané politické straně, 3) představuje dostatečně bezprostřední hrozbu pro demokratický právní stát a 4) zamýšlený zásah je přiměřený sledovanému cíli, tj. nenarušuje princip proporcionality mezi omezením práva sdružovat se v politických stranách a zájmem společnosti na ochraně jiných hodnot.
Jak už bylo řečeno, štvaní a rozněcování nenávisti proti určitým skupinám lidí je trestným činem, a orgány demokratického státu by se přinejmenším měly vážně zabývat už jen podezřeními, že nějaká politická organizace se takového jednání dopouští. I kdyby nakonec nedošlo na sankce v podobě zákazu činnosti či na trestní stíhání, byla by přínosná už jen samotná společenská debata, která by se okolo toho rozpoutala.
ČRO Plus, 8.8.2024