Piráti si bezzubými výzvami k rezignaci Blažka škodí

Vedení České pirátské strany po právu silně kritizuje údajně náhodné setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka s proruským lobbistou a bývalým poradcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým. Ten je vyšetřován policií a je považován tajnými službami za bezpečnostní riziko.

Pirátům, stejně jako nemalé části české veřejnosti, vadí nejen samotné setkání, ale i způsob, jakým Blažek tuto událost vysvětluje. Setkání s Nejedlým byla prý náhoda, do restaurace, kde Nejedlý slavil narozeniny, prý zašel kvůli bouřce. Nicméně na oslavě pak strávil pět hodin.

Prominentní člen Občanské demokratické strany Blažek je přitom obklopen i dalšími kontroverzemi, na něž mezi koaličními spojenci ODS upozorňují nejvíce právě Piráti.  Už v červnu vyvolali vnitrostranické referendum kvůli zprávám, že Blažek požaduje od státních zástupců informace ze živých kauz, v nichž figurují jeho spolustraníci.

V referendu Pirátská strana schválila usnesení, podle něhož setrvání Blažka ve funkci ministra ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění programového prohlášení vlády. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se následně sešel s premiérem Petrem Fialou, s výsledky referenda ho seznámil, ale pak se nestalo vůbec nic.

Piráti nereagovali tak, že by alespoň pohrozili odchodem z vlády, v níž dál působí politik, který dle nich ohrožuje právní stát a důvěru ve spravedlnost. A bohužel pro ně se nejspíš zachovají podobně i v nejnovější kauze týkající se Blažka.

Bude se tedy opět konat vnitrostranické referendum. Podle různých zpráv členská základna tlačila na to, aby otázka v referendu zněla, zda mají Piráti vystoupit z vládní koalice. Nakonec se ovšem bude hlasovat o tom, zda mají Piráti vyzvat k odchodu Blažka z vlády.

To tady ovšem už jednou v trochu jiné podobě bylo. A část veřejnosti se po právu podivovala už v červnu nad smyslem referenda, v němž jedna vládní strana schválí usnesení, že ministr spravedlnosti ohrožuje důvěru v právní stát a spravedlnost, ale následně tato strana setrvá ve vládě, i když reakce premiéra i ministra na její usnesení byly spíše přehlíživé, ba urážlivé.

Pokud Piráti nyní schválí v dalším referendu, v reakci na další skandál obklopující Blažka, výzvu k odchodu Blažka z vlády, co udělají, pokud premiér znovu bude jejich výzvu ignorovat? Dá se předpokládat, že opět nic, protože kdyby z vlády chtěli odejít, neorganizovali by referendum, jehož výsledkem bude výzva k odchodu Blažka z vlády, s níž nebude spojená žádná hrozba.

Je tak možné říct, že poslední Blažkova kauza bude mít dvě oběti. Jednou je ODS a celá vládní koalice, která nepochybně bude v průzkumech veřejného mínění tratit ještě více, než už se děje, protože reakce veřejnosti na setkání Blažka s Nejedlým, jakož i na bohorovnou reakci premiéra na celou záležitost, je většinově negativní.

Druhou, ještě větší obětí budou Piráti. To oni vedou s Blažkem dlouhodobě boj, ale nakonec vždy couvnou. Jejich referenda týkající se Blažka se tak po právu mohou veřejnosti jevit jako šaráda ve stylu vlk se nažral, koza zůstala celá.

Kousavé komentáře jejich kritiků, že z vlády odejít nemohou, protože po hubeném volebním výsledku se zásluhou jejich vládního angažmá podařilo zaměstnat na ministerstvech a dalších úřadech řadu předních Pirátů, budou znít o něco věrohodněji. Ještě horší pro ně může být, že další bezzubá rebelie může dál oslabit jejich voličskou podporou.

ČRo Plus, 24.8.2023