Demokratická strana ve Spojených státech čelí těžko řešitelnému dilematu. Pokud prezident Joe Biden neodstoupí z prezidentského klání, jeho republikánský soupeř Donald Trump skoro jistě vyhraje. Pokud Biden odstoupí, je možné, že se mezi demokraty narychlo najde kandidát, který Trumpa porazí, ale není to zdaleka jisté.
Po Bidenově vpravdě katastrofálním výkonu v první prezidentské debatě se po vlně výzev od předních amerických komentátorů nyní začínají objevovat hlasy i z řad demokratických politiků, aby Biden odstoupil. A tyto hlasy budou sílit, protože první celostátní průzkumy po debatě ukazují, že Trumpův náskok na Bidena vzrostl na šest procent.
Více než tři čtvrtiny demokratických voličů si podle průzkumů nyní myslí, že by měl Biden odstoupit a Demokratická strana by měla urychleně najít nového kandidáta. Nejvíce jsou v této souvislosti zmiňováni charismatický guvernér Kalifornie Gavin Newson, guvernérka státu Michigan Gretchen Whitmerová, nebo guvernér Pensylvánie Josh Shapiro.
Biden strávil víkend po debatě, v níž se v některých okamžicích jevil jako někdo, kdo má problémy vnímat, kde vůbec je, v rodinném kruhu. Rodina po víkendu oznámila, že dál podporuje jeho kandidaturu.
Jenže mezitím se začala objevovat vyjádření lidí, kteří pro Bidena pracují v Bílém domě. Ti pod rouškou anonymity tvrdí, že Bidenovo stáří se ně něm projevuje negativně mnohem více, než jak Bílý dům veřejnost informuje.
A od Bidena se ve svěle těchto zpráv začínají odklánět vyděšení sponzoři.
Trumpově cestě do Bílého domu se také staví do cesty stále méně právních překážek. Nejvyšší soud rozhodl, že oficiální kroky bývalých prezidentů při výkonu jejich funkce jsou chráněny absolutní imunitou, a lze je trestně stíhat jen za činy, které jsou za hranicemi ústavního vymezení jejich funkce. O které kroky jde, musí nyní definovat nižší soudy, takže je jisté, že případný začátek soudních řízení, která se týkají Trumpovy role v útoku davů na Kapitol ze 6. ledna 2021 a Trumpova zacházení s tajnými dokumenty, se posunuje až na dobu po volbách.
Trumpovi právníci navíc ve světle rozhodnutí Nejvyššího soudu požádali o znovuotevření procesu, v němž byl Trump už shledán vinným za snahy zakrýt s pomocí nelegálních finančních operací platby pornoherečce Stormy Danielsové za mlčení o aféře s ním. Případ se týkal Trumpových aktivit před nástupem do Bílého domu, ale některé svědecké výpovědi se týkaly aktivit, které se odehrály, když už byl prezidentem.
Soudce souhlasil zatím s tím, že vyslechne argumenty Trumpových právníků. V souvislosti s tím oznámil, že vyhlášení trestu, které naplánoval na 11. července, posouvá na září.
Je skoro jisté, že pokud má být Trump poražen, bude zapotřebí nějakého radikálního kroku ze strany Demokratické strany. Tvrzením Bidenova volebního týmu, že i kdyby se stav prezidenta nezlepšil, voliči nakonec rozhodnou na základě obsahu jeho politiky a nikoliv stylu, už málokdo věří.
Biden svolal setkání s vybranými demokratickými guvernéry a členy Kongresu. Jel ovšem skoro jisté, že pokud výsledkem těchto jednání nebude jeho odstoupení z prezidentského klání a rychlá mobilizace Demokratické strany při hledání náhrady za něj, příštím prezidentem bude Donald Trump. Ten se už nijak netají autoritářskými sklony, plány na pomstu svým oponentům i změnami v zahraniční politice, které by mohly kupříkladu ukončit americkou podporu pro Ukrajinu a Tchaj-wan.
ČRo Plus, 4.7.2024