Knihy


Babišistán

 

 

 

 

2021

Zeď

Proč Češi Babišovi tak dlouho věřili? Jaké je tajemství jeho vzestupu a úspěchu? Co bylo jeho skutečným cílem? Co se to vlastně v posledních letech v Česku odehrálo? Jak dlouho se z jeho vládnutí budeme probírat?

 Kosmas.cz 


Poslední útěk Adama Drechslera

 

 

 

 

2021

Prostor

Veřejně známý intelektuál a spisovatel Adam Drechsler tuší, že brzy podlehne vážné nemoci, a vypraví se na svou poslední cestu přes oceán. V letadle se však seznámí s dívkou, která by snad jeho odcházení mohla dát ještě nový směr. V lehce mystifikačním „autobiografickém“ románu Jiřího Pehe nás vypravěč skrze rozhovor dvou lidí stojících na opačném konci životní cesty provede osobní historií českého emigranta, v níž se odrážejí dějiny naší země posledního více než půlstoletí. Sledujeme jeho dramatický útěk přes tehdejší Jugoslávii, život v New Yorku, práci pro Svobodnou Evropu v Mnichově, a nakonec pendlování mezi rodnou zemí a Amerikou. Ke klasickému motivu vykořenění exulanta, který přišel o původní domov a nový už vlastně nikdy nenašel, se tu přidává bolestná ztráta životní lásky, s níž se hlavní hrdina nikdy nesmířil.

 Kosmas.cz 


Nesamozřejmý národ?

 

 

 

 

2019

Academia

Petr Hlaváček, ed. Kapitola -

Uplynulo již třicet let od pádu komunismu a sovětsko-ruské hegemonie ve střední Evropě, a tudíž i od obnovení státní svrchovanosti a demokracie v Československu, respektive v České republice. Zároveň jsme si připomenuli 20. výročí přistoupení Česka k Severoatlantické alianci a patnáct let členství v Evropské unii, které představují naše jednoznačné ukotvení ve strukturách Evropy a obecně Západu, jehož jsme opětovně spolutvůrci. Výše uvedená výročí jsou významným podnětem ke kritickému bilancování onoho českého třicetiletí (1989–2019), u jehož počátků stojí annus mirabilis 1989 a události s ním spojené, zejména pak rozval obludného sovětsko-ruského impéria (1989–1991). Aktuálně jsme však v Česku a středoevropském regionu svědky určité nejistoty ohledně fungování liberální demokracie, procesu evropské integrace a vývoje západní civilizace, ačkoliv ve srovnání s jinými civilizačními okruhy je dialogický, reflexivní a sebekritický Západ stále ještě docela slušnou civilizací. Také z těchto důvodů vznikla publikace s kunderovským názvem Nesamozřejmý národ?

 Kosmas.cz 


Exilová kniha mého srdce

 

 

 

 

2018

CSDK

Editor Jiří Suk, kapitola o Egonu Hostovském

Tato originální publikace představuje autory, kteří nepatří k jedné generaci a nemají stejnou exilovou zkušenost, ale spojuje je inspirativní vzpomínka na texty, na něž v minulosti narazili a které je výrazně ovlivnily. Ba co víc, které se staly průvodci jejich dalšího života, tedy „knihami jejich srdce“. Texty, jež jsou předmětem tohoto esejistického vzpomínání, nejsou výhradně exilové v tom smyslu, že by je napsali lidé, kteří většinou nedobrovolně opustili vlast. Jsou to publikace vydané exilovými nakladatelstvími, působícími mimo Československo v období 1948 až 1989, ať již byly napsány autory působícími doma nebo v zahraničí. Vzpomínky na význačné tituly jsou do jisté míry výrazem vděčnosti, neboť exilová nakladatelství a vydavatelství byla sice různá – v době svého trvání, ve svém obsahovém záběru i v kvalitě své produkce - každé z nich však odvedlo práci, jež zůstává obdivuhodná. Tento drobný výbor může být tedy chápán jako výraz poděkování těm, kteří se přičinili o to, aby exilové knihy v češtině vznikaly a aby se dostávaly ke čtenářům.

 Kosmas.cz 


Průsečík

 

 

 

 

2017

Prostor

Zdánlivě banální milostný trojúhelník stárnoucího vysokoškolského učitele a projektanta Tomáše se jedinou událostí mění v hru paralelních světů. Bodem obratu poslední novely Jiřího Pehe Průsečík je autonehoda, k níž dojde během Tomášovy cesty do Mnichova, kam míří se svou milenkou Karlou, která náhle a beze stopy zmizí. Momentem nárazu se osudy postav štěpí a zdánlivě skutečné reality se vrství jedna přes druhou. Průhled z jedné „skutečnosti“ do druhé poskytuje postavám v určitých chvílích znepokojivý sen, který dokáže tušenou alternativní realitu na okamžik palčivě zhmotnit.

 Kosmas.cz 


Proč jsme Západ

 

 

 

 

2016

Karlova univerzita

Sborník, ed. Petr Hlaváček, kapitola

Co je vlastně Západ? Jsme my, Češi, skutečně jeho součástí? A pokud ano, proč? Jaká je budoucnost Evropy? Existuje ještě Střední Evropa? Jak se stavět k Východu? Je pro nás Rusko hrozbou nebo výzvou? I takové a podobné otázky si klade naše kniha, přičemž nenabízí žádné definitivní odpovědi, nýbrž se především snaží být inspirativní, provokativní a dialogická, jak je ostatně naší evropské a obecně západní civilizaci vlastní. Evropská a západní identita byla a je principiálně dialogická, nehotová - evropanství a západnictví národů se stále znovu rodí z krizí, otázek, odvahy a víry. Snad muže někomu otázka, vetknutá do názvu naší knihy, znít pateticky a sebestředně. Proč jsme Západ? Inu, proto, že se nemíníme vzdát kritického myšlení, pochybujeme sami o sobě, abychom vždy znovu pokračovali v onom dobrodružství, jež se rodí z pravdivého sebe-vědomí svobodných jedinců a národů.

 Kosmas.cz 


Rozdělený svět

 

 

 

 

2016

Karlova univerzita

Editoři Michal Stehlík, Petr Hlaváček

Proč nastal po roce 1945 český „rozvod“ se Západem? Jaký byl život za „železnou oponou“? Hrozí nám opět rozdělení světa a nová „studená válka“? Stojíme před novým rozkolem Evropy? A jak nás dnes může inspirovat Winston Churchill? I na takové otázky hledá odpověď kniha „Rozdělený svět?“, která vznikla u příležitosti 70. výročí dvou slavných řečí Winstona Churchilla proslovených roku 1946 – ve Fultonu o „železné oponě“ a v Curychu o Spojených státech evropských.

 Kosmas.cz 


Krize, nebo konec kapitalismu?

 

 

 

 

2012

Prostor

Sborník esejů 21 českých intelektuálů, ed. Jiří Pehe

Sborník obsahuje úvahy jedenadvaceti renomovaných českých intelektuálů, kteří se neztotožňují s ortodoxním ekonomickým neoliberalismem. Ve svých esejích se zamýšlejí nad příčinami současné krize a jejími možnými řešeními. Autoři jsou názorově široce rozprostřeni, od těch, kteří vidí současnou krizi jako jednu z mnoha cyklických krizí kapitalismu, až po ty, kteří tvrdí, že je třeba hledat alternativy k současnému společensko-ekonomickému systému. Další autoři vidí současnou krizi jako ještě hlubší problém: krizi hodnot, které stály u zrodu modernity, tedy krizi industriální civilizace. Sborník je tak prvním ucelenějším přehledem pohledů význačných představitelů české inteligence na stav současného západního světa včetně našich domácích poměrů.

 Kosmas.cz 


Role intelektuála ve veřejném prostoru

 

 

 

 

2012

Petr Hlaváček, ed, ACADEMIA

Kapitola: Intelektuál a veřejný prostor

Kdo je to intelektuál? Co a kde je veřejný prostor? Proč jsou intelektuálové na světě? Má být intelektuál skeptický? A intelektuálka? Je český intelektuál neviditelný? Je angažovaný intelektuál reliktem minulosti? Těmito a podobnými otázkami se zabývá soubor esejistických i odborných pojednání, který reaguje na problémy, které veřejně i vnitřně řeší akademická obec i občanská veřejnost. Autorský kolektiv je natolik pestrý (profesně, generačně, názorově, hodnotově), že čtenář nemůže očekávat nějaké definitivní odpovědi. Cílem knihy je spíše kladení nových otázek a promýšlení důležité dimenze života současné české společnosti. Svými texty do knihy přispěli Pavel Barša, Milena Bartlová, Václav Bělohradský, Václav Cílek, Jan Čulík, Vladimíra Dvořáková, Petr Fischer, Ivan Gabal, Petr Hlaváček, Břetislav Horyna, Václav Hořejší, Karel Hvížďala, Roman Joch, Stanislav Komárek, Antonín Kostlán, Mikuláš Lobkowicz, Olga Lomová, Jan Palouš, Jiří Pehe, Jaroslav Peregrin, Miloslav Petrusek, Petr Pithart, Martin Potůček, Jacques Rupnik, Tomáš Sedláček, Jan Sokol, Michal Stehlík, David Storch, Jiřina Šiklová, Ondřej Šteffl a Stanislav Štech. Vychází v edici 21. století.

 Kosmas.cz 


Zle se vede zemi

 

 

 

 

2011

Tony Judt, Rybka Publishers

Předmluva Jiří Pehe

Vstoupili jsme do věku nejistoty - hospodářské, sociální a politické. Krize, která propukla v roce 2008, nám připomněla, že neregulovaný kapitalismus je svým největším nepřítelem. Je nevyhnutelné, že se dříve či později stane obětí svých vlastních excesů a bude znovu žádat stát o pomoc. Pokud se ale jen otřepeme a budeme pokračovat stejně jako doposud, můžeme v příštích letech očekávat mohutnější otřesy.

Judtova kniha je dílem, které je - nejenom tím, co říká, ale především tím, jak to říká - pravděpodobně nejdůležitějším traktátem na téma role levice od dob Frankfurtské školy.

 Kosmas.cz 


Právo a dobro v ústavní demokracii: Polemické a kritické úvahy

 

 

 

 

2011

Jiří Přibáň a Pavel Hollander, ed., SLON

Kapitola: Několik poznámek k postmetafyzickému pojetí práva

Tato kniha vznikla v návaznosti na polemiku o právu a dobru v ústavní demokracii, která proběhla mezi Jiřím Přibáněm a Pavlem Holländerem na stránkách sobotní přílohy Lidových novin Orientace na sklonku léta 2010. Jejím smyslem není ani tak oslovit akademickou obec, ale hlavně širší veřejnost a studenty právních i sociálních věd. Díky značné akademické, profesionální, politické a generační rozmanitosti jednotlivých příspěvků se v ní čtenář může seznámit s teoretickými, filosofickými, sociologickými, politologickými, ale například i jazykovědnými pohledy na pozitivní a přirozené právo, obecné dobro v ústavnědemokratické společnosti, fungování právního státu, tvorbu práva nebo soudcovskou argumentaci. Přítomny jsou názory liberální i konzervativní, radikální i umírněné, individualistické i komunitaristické.

 Kosmas.cz 


The Prague Spring 1968: Post-Communist Reflections

 

 

 

 

2011

A chapter in Promises of 1968, CEU Press, Vladimir Tismaneanu, ed.

  


Klaus: Portrét politika ve dvaceti obrazech

 

 

 

 

2010

Prostor

Politolog a spisovatel Jiří Pehe podává ve své nové knize ucelený pohled na působení Václava Klause v české i zahraniční politice. Autor je znám jako dlouholetý Klausův kritik, avšak ve svém potrétu se pokouší popsat a zhodnotit nejen slabší, ale i silné stránky této politické osobnosti. Vyvaruje se při tom jak bulvárních postupů, jako jsou různá senzační odhalení a domněnky, tak i lacinému psychologizování. Jako základní metodu svého postupu zvolil autor výklad po jednotlivých letech od převratu v roce 1989 až do současnosti. Umožňuje mu to plasticky zachytit různá témata, stránky a rysy Klausovy osobnosti, jakož i vývoj a proměny jeho názorů a naturelu. Zároveň kniha poskytuje souvislý přehled politicko-ekonomického a společenského vývoje v Česku za posledních dvacet let, neboť přirozeně Václav Klaus u všeho podstatného byl a dění ovlivňoval, ať už přímo jako představitel moci, anebo nepřímo svými názory, postoji a komentáři. Kniha Jiřího Peheho je vůbec prvním pokusem - nepočítame-li četné adorace a sebeadorace ani povrchní pamflety -, jak seriózně zmapovat a zároveň kriticky zhodnotit význam a místo této kontroverzní osobnosti v moderních českých dějinách.

 Kosmas.cz 


Demokracie bez demokratů

 

 

 

 

2010

Prostor

Kniha je souborem esejů, které politolog a spisovatel Jiří Pehe publikoval v letech 2003-2010 převážně v různých periodikách. Volně je spojuje společné téma - stav demokracie u nás dvě desetiletí po pádu komunistického režimu a obecně dnešní stav a vyhlídky demokracie ve světě. Při hodnocení demokracie u nás vidí autor diametrální rozdíl mezi dosaženou úrovní demokracie jako politicko-ústavního systému a demokracie jako stavu individuální i společenské mysli, stručně řečeno rozpor mezi institucemi a kulturou.

 Kosmas.cz 


Tři tváře anděla

 

 

 

 

2009

Prostor

Dramatické osudy tří generací jedné rodiny s českými, židovskými a německými kořeny se v románu Tři tváře anděla prolínají s klíčovými událostmi 20. století. Tři rozdílné osobní příběhy, vyprávěné různým jazykem i stylem, odrážejí i tři fáze dějin, jimiž lidská společnost během posledního století prošla.

 Kosmas.cz 


Občanský aktivista a veřejný intelektuál (kapitola)

 

 

 

 

2008

Máš před sebou všechny mé cesty (sborník k 60. narozeninám Tomáše Halíka)

  


Globalizace a globální problémy: sborník textů k celouniverzitnímu kurzu „Globalizace a globální problémy“ 2005-2007

 

 

 

 

2007

Praha : Univerzita Karlova. Centrum pro otázky životního prostředí

  


Na okraji zmizelého

 

 

 

 

2006

Nakladatelství Prostor

román

  


Zahraniční politika a české volby 2006

 

 

 

 

2006

Sborník Asociace pro mezinárodní otázky

  


Josef Lux a česká politika 90.let

 

 

 

 

2005

ed. Milan Znoj a Michal Pehr, Ústav Politologie FFUK, Praha

Kapitola: Možnosti a limity křesťansko-demokratické politiky v Čechách

  


Bludné cesty sociální demokracie

 

 

 

 

2005

Prostor, Praha

Kapitola: Zeman, Špidla, Gross

  


Impuls pro občanskou společnost: Eseje o třetím rozměru demokracie

 

 

 

 

2004

Václav V. Nekvapil (ed.), ELK, Praha

Kapitola: Občanská společnost v soudobé diskusi

  


Desetiletí

 

 

 

 

2003

PERIPLUM, Olomouc

Kapitola: Budování demokracie

  


Česká občanská společnost a modely demokracie v 21. století

 

 

 

 

2003

Cesta světla, Krnov

Kapitola: Veřejnost jako forma občanské společnosti

  


Desperately Seeking Europe

 

 

 

 

2003

Alfred Herrhasen Society, Arechetype Publications, London

Kapitola: Central Europe Returns to the Fold

  


Sborník Útěk a exil u příležitosti stejnojmenné výstavy

 

 

 

 

2002

UNHCR, Praha

Kapitola: Uprchlíci v moderních českých dějinách

  


Vytunelovaná demokracie

 

 

 

 

2002

Academia, Praha

  


K 60. narozeninám Václava Klause

 

 

 

 

2001

Sborník ODS

Sborník

  


Soubor esejí – Filantropie v České republice a účast občanů na věcech veřejných

 

 

 

 

2000

Community Partnership support initiative, Jihlava

Esej: Participace občanů na věcech veřejných

  


Střední třída, demokracie, prosperita – Sborník textů z konference

 

 

 

 

2000

Institut pro evropskou politiku a ekonomiku, Praha

Výběr z panelových diskuzí

  


Soubor příspěvků z konference v Opavě

 

 

 

 

2000

Opava

Esej: Občanská společnost v 90. letech

  


Společnost v přerodu – Češi ve 20. století – Sborník referátů z cyklické konference Demokracie 2000

 

 

 

 

2000

Masarykův ústav AV ČR, Praha

Esej: Politický vůdce v demokratickém systému

  


Co daly naše země evropě a lidstvu – Sborník textů

 

 

 

 

2000

Evropský literární klub, Praha

Esej: Tradice a perspektivy české politiky na konci 20. století

  


Martin J. Stránský – Češi nechtějí demokracii

 

 

 

 

2000

Milenium Publishing, Chomutov

Eseje: Jsme už za vodou?
Česká demokracie po sedmi letech
Krize politiky a politika krize
Rok 1998
1999: Rok nehybnosti

  


Democracy in the New Europe – The Politics of Post-Communism

 

 

 

 

1999

The Greycoat Press, London

Edited by Julie Smith and Elizabeth Teague
Essay: The Czech Republic

  


Media ´95 

 

 

 

 

1996

Karolinum, UK Press, Praha

Experience and Expectations - Five Years After
Essay: Media in Eastern Europe and the former Soviet Union in a comparative perspective

  


The Prague Spring? A Mixed Legacy

 

 

 

 

1988

Freedom House, New York

Edited by Jiri Pehe
Essay: The Dissident Writers: What are They Saying?