Antiradary

Podle zpráv v médiích si státní podnik Lesy České republiky do svých nových služebních limuzín Audi pořídil deset antiradarů za celkem 135 tisíc korun.

Pro ty, kdo nevědí, co je antiradar: je to přístroj, který řidiče včas upozorní na blízkost policejního radaru či laseru.

Tato zpráva je téměř neuvěřitelná hned z několika důvodů. Nejenže státní podnik Lesy České republiky plýtvá penězi  a zaslouženou pozornost už před časem vzbudil nákupem drahých limuzín. Podnik je také opakovaně terčem stížností nejrůznějších firem na podivné tendry.

Nákup antiradarů je ale jiné kafe. Státní podnik totiž nakupuje zařízení, jehož hlavním účelem je umožnit řidiči, aby mohl obcházet zákon.

Jinými slovy: jedna část státu (státní podnik) si za peníze, které patří teoreticky státu, nakoupí zařízení, jehož hlavním účelem je obelstít jinou státní složku (policii) tak, aby řidiči státního podniku (se spěchajícími podnikovými papaláši v autech) nebyli přichycení při porušování zákona (překračování povolené rychlosti).

Je sice pravděpodobné, že nám mluvčí podniku nabídne nějaké další neuvěřitelné vysvětlení (podobně jako při nákupu drahých limuzín), proč podnik zakoupil zařízení, jehož hlavním účelem je vyhnout se polapení při porušování zákona, ale těžko někoho zmate. Například tvrzením, že držení antiradaru není podle českých zákonů trestné.

Nezbývá než s napětím čekat, jaké důsledky z takového jednání vyvodí odstupující ministr zemědělství Petr Gandalovič, popřípadě jeho nástupce. Minulé průšvihy tohoto státního podniku byly vesměs zahrány do ztracena, možná by ale ministr, který ve funkci končí, popřípadě jeho úřednický nástupce, mohli pro jednou ukázat, že určité věci prostě nemohou zůstat pod jejich rozlišovací schopností, pokud má Česká republika alespoň budit zdání, že je ještě pořád právním státem.  

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..