ČR má prý koronavirus pod kontrolou, ale některé země si to nemyslí

Když se podíváme na domácí semafor koronavirové nákazy, je to učiněná selanka. Celá země září bílou, jen dvě políčka jsou zelená.

V řeči epidemiologů to znamená, že v bíle vyznačených okresech v podstatě žádná nákaza není, v zeleně vyznačených nákaza je, ale bez komunitního přenosu.

Epidemiologové i vládní politici ujišťují, že ohniska nákazy jsou jen lokální, třeba v některých zařízeních pro seniory anebo firmách. Mají je prý pod kontrolou, jsou schopní většinou dohledat zdroje nákazy a předejít tak komunitnímu šíření.

Jenže celkový každodenní nárůst případů nákazy koronavirem se s výjimkou víkendů, kdy se méně testuje, už nějakou dobu pohybuje nad 250 případy denně. A ostatní země si těchto čísel všímají. Zejména rostoucího podílu počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel. Naše země si v této statistice v posledních týdnech výrazně pohoršila.

Česká republika nabízí občanům ještě jeden semafor, který ukazuje, do kterých zemí je bezpečné cestovat bez rizika nákazy. V Evropské unii jsou to podle českých orgánů momentálně všechny, s výjimkou Rumunska.

Bohužel ne všechny evropské země vidí jako víceméně bezproblémovou situaci v České republice a jejich semafory blikají ve vztahu k nám výstražnými světly. Českým turistům je momentálně zakázán vstup do Finska, Moldavska a Litvy.

Do Bosny a Hercegoviny, Estonska, Irska, Norska, Slovinska, Lotyšska, Ruska nebo na Island a Kypr mohou Češi cestovat pouze s platným negativním testem na koronavirus nebo musejí podstoupit po příjezdu čtrnáctidenní karanténu. Slovinsko zatím tato opatření neuplatňuje pro české turisty, kteří zemí jen projíždějí.

Až do čtvrtečního poledne se přitom mluvilo o tom, že testy od českých turistů bude žádat i Řecko. Vzhledem k tomu, že dovolené v Řecku si zakoupilo přes 30 tisíc Čechů, to měla být značná komplikace, protože testy pro celou rodinu mohou být drahou záležitostí. Cestovní kanceláře přitom neměly v případě již zakoupených pobytů v Řecku vracet peníze, pokud je lidé stornují.

Rostoucí seznam zemí, kam Češi nemohou cestovat bez omezení, ukazuje, že existuje jistá diskrepance mezi optimistickým ujišťováním českých epidemiologů a pohledy epidemiologů v jiných zemích na situaci u nás. Nezajímá je příliš, že ohniska nákazy jsou údajně lokální, ale celkové statistiky. A ty nejsou úplně příznivé.

České úřady by měly na tento rozpor v pohledu na situaci u nás nějak reagovat. Ad hoc pokusy Andreje Babiše přesvědčit své kolegy premiéry, že se mýlí, nejsou systémové řešení. Jisté je, že mnoho lidí i kvůli ujišťování českých úřadů, že situace je u nás dobrá, ani netuší, že jinde může být Česko vnímáno jako riziková země. A mohou tak přijít o nemalé peníze za zaplacené zájezdy.

Otázkou je, zda by nebylo na místě jisté zpřísnění hygienických požadavků u nás. Česko na začátku koronakrize zavedlo jedna z nejpřísnějších opatření v Evropě, možná trochu zbytečně. Nyní ale pro změnu váhá i s relativně mírnými opatřeními, která zavedlo kupříkladu sousední Rakousko, kde je situace podobná té u nás. Tedy plošné nošení roušek v obchodech a dopravních prostředcích.

Těžko říct, zda vláda zvolila liberálnější postoj, protože se bojí reakce veřejnosti na přísnější opatření, nebo chce před nadcházejícími volbami vyvolat dojem, že s výjimkou lokálních ohnisek, která i tak má pod kontrolou, boj s koronavirem celkově zvládla. Ať tak či onak, jisté je, že bude-li narůstat počet cestovních omezení pro Čechy při cestách do zahraničí, obrátí se veřejné mínění nakonec proti vládě.

 

ČRo Plus, 13.8.2020

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..