Bidenovy reformy ohrožují straničtí disidenti

Americký prezident Joe Biden může do dějin vstoupit jako jeden z největších sociálních a ekonomických reformátorů v amerických dějinách, jenže schválení jeho reforem momentálně závisí na hlasu demokratického senátora ze Západní Virginie Joea Manchina a devíti stranických centristů ve Sněmovně reprezentantů.

Biden má za sebou už jedno vítězství, když Kongresem prošel na jaře jeho obří záchranný balíček ve výši téměř dvou biliónů dolarů, jehož cílem bylo zmírnit ekonomické dopady epidemie covidu-19 na americké domácnosti a podnikatele. Po schválení tohoto balíčku předložila Bidenova administrativa okamžitě dva další návrhy na obří finanční injekce do americké ekonomiky.

Oba mají značný reformní potenciál a v případě schválení by vedly k zásadním změnám v americké ekonomice i fungování sociálního státu. Tím prvním je zákon, na jehož základě by vláda mohla investovat 1,5 biliónu dolarů do modernizace americké infrastruktury, přičemž nemalá pozornost je v něm věnována zavádění nových zelených technologií.

Druhý zákon by autorizoval rozpočet ve výši 3,5 biliónu dolarů, z něhož by bylo možné financovat významné reformy amerického sociálního systému, zejména v oblasti péče o děti, školství a zdravotnictví. Součástí balíčku je též daňová reforma, která by vedla ke zvýšení daní pro korporace a bohaté Američany a přinesla do rozpočtu větší část prostředků k financování  reformního balíčku.

Schválení obou návrhů by Ameriku zásadně proměnilo. Obří injekce do infrastruktury mají za cíl nejen ve velkém modernizovat zejména leckde již zastaralou dopravní infrastrukturu, ale také otevřít dveře novým technologiím, a učinit tak USA kompetitivní v technologickém souboji zejména s Čínou.

Rozpočtový balík ve výši 3,5 biliónu dolarů by vytvořil kupříkladu systém státem garantované předškolní péče, zavedl státem financované vzdělávání na takzvaných komunitních vysokých školách, a rozšířil státní financování některých zdravotnických procedur. Obsahuje též opatření pro boj s klimatickými změnami, které by pomohly USA významně snížit škodlivé průmyslové emise.

Pro zákon, který by modernizoval infrastrukturu, se podařilo demokratům v Senátu, kde jsou jejich síly vyrovnané s republikány, zajistit podporu několika republikánských senátorů, a schválení návrhu ve Sněmovně reprezentantů by měla teoreticky být jen formalita. Jenže skutečnost, že Bidenova administrativa chce oba obří finanční balíky schválit naráz na konci září, vytvořila pole pro politické manévrování mezi demokraty, které může za jistých okolností zmařit přijetí jednoho nebo dokonce obou návrhů.

K velikosti rozpočtového balíku ve výši 3,5 biliónu dolarů se zatím staví chladně senátor Joe Manchin ze Západní Virginie. A zákon, který by umožnil modernizaci infrastruktury, zase zatím blokuje ve Sněmovně reprezentantů několik centristických demokratů, kteří podmiňují svoje hlasy tím, že nejprve musí být schválen rozpočtový balík.

I v tomto případě se hraje o jeho definitivní výši. Zatímco progresivní křídlo strany trvá na schválení balíku ve výši 3,5 biliónu, centristé váhají. Politickými šachy okolo pořadí schvalování obou zákonů si chtějí nechat otevřené dveře k prosazení případných změn.

Systém schvalování zákonů v americkém Kongresu je složitý proces, a  skutečnost, že demokraté mohou republikány v Senátu přehlasovat za současných okolností jen za cenu aktivace specifických hlasovacích mechanismů a absolutní jednoty, dává do rukou silné zbraně případným stranickým disidentům. Ti teď drží v rukou klíč k tomu, zda Bidenovo prezidenství bude úspěšné, anebo skončí  fiaskem.

ČRo Plus, 16.9.2021

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..