Spolupráce SPD a Trikolóry je riziková

Dvě radikálně pravicové strany–Svoboda a přímá demokracie a Trikolóra—podepsaly nedávno memorandum o spolupráci ve všech následujících volbách. Detaily této spolupráce zatím nezveřejnily, ale dá se předpokládat, že se vydají cestou, která se osvědčila v případě současných vládních stran. Ty před volbami vytvořily dvě volební koalice.

Výhodou takového postupu především je, že se ve volbách nepoztrácejí hlasy toho politického subjektu, který by v případě samostatné kandidatury nepřekročil pětiprocentní hranici voličské podpory, která je podmínkou pro vstup do Sněmovny. Nebudou se tak tříštit hlasy alespoň v jedné části radikálně pravicového politického spektra.

Vezmeme-li v úvahu, že SPD získává pravidelně okolo deseti procent hlasů a Trikolóra se pohybuje v rozmezí dvou až tří procent voličské podpory, mohly by ve Sněmovně mít po příštích volbách radikálně-pravicové strany silnější zastoupení než nyní. Což by také zvýšilo jejich šance na účast v příští vládě po boku hnutí ANO, pokud by ANO dosáhlo přinejmenším stejných výsledků jako v minulých sněmovních volbách.

K výhodám tohoto nového spojenectví patří i skutečnost, že volební koalice SPD a Trikolóry může zmenšit šance nového politického subjektu v této části politického spektra, strany Jindřicha Rajchla PRO, stát se silným konkurentem SPD a Trikolóry. Jak známo, Rajchl byl sám členem Trikolóry do ledna roku 2022, ale po neúspěšné kandidatuře na předsedu strany, kterýžto post obhájila Zuzana Majerová,  se rozhodl založit vlastní politický subjekt s podobným programem. V některých posledních průzkumech měla jeho nová strana podporu na úrovni Trikolóry.

Vedle několika zmíněných výhod s sebou ale nese nové spojenectví mezi SPD a Trikolórou nemálo rizik. Ta hlavní souvisí s vnitřním fungováním obou stran. Zatímco SPD je vůdcovská strana, v níž o všem zásadním rozhoduje její zakladatel Tomio Okamura, Trikolóra mnohem více funguje jako tradiční politická strana. Její existence nestojí a nepadá s Majerovou v jejím čele, což o vztahu SPD a Okamury nelze říct.

To může v budoucnosti vytvářet nemalé komunikační problémy. Vezmeme-li v úvahu, že SPD coby vůdcovská strana je navíc mnohem silnější než Trikolóra, přičemž právě SPD je pro obě strany zárukou, že jejich společná koalice překročí potřebných 8 procent voličské podpory, může si SPD, potažmo Okamura, v nové koalici mnohem více diktovat podmínky spolupráce.

Koalice obou politických subjektů pravděpodobně nebudou mít problémy s formulováním společného programu, protože obě strany kromě skeptických postojů k Evropské unii a našemu členství v Severoatlantické alianci i kritických pohledů na zrovnoprávňování některých menšin, hájí také spíše proruské postoje v probíhající válce Ruska s Ukrajinou. Pokud jde o ekonomiku, jsou obě populistické.

Problémy ale mohou mít při hledání klíče, jak si mezi sebou rozdělit volební zisky. A také při hledání společného postupu v případných povolebních vyjednáváních.

Politologové a komentáři občas spojují SPD i Trikolóru s politickým podnikatelstvím, v němž hrají velkou roli peníze, které tyto subjekty získávají od státu po volbách. Případné dělení zisků mezi oběma subjekty tak bude skutečným minovým polem. Pokud nenaleznou pevný klíč, jak si zisky rozdělovat, může jejich spolupráce rychle skončit.

Prvním testem pro nové spojenectví budou volby do Evropského parlamentu v příštím roce. Okamurova strana získala v minulých evropských volbách dva mandáty. Pokud koalice SPD a Trikolóry tento relativní úspěch přinejmenším nezopakuje, je možné, že se nové spojenectví nedožije sněmovních voleb v roce 2025.

ČRo Plus, 1.6.2023