Jaké referendum o euru?

Když si Občanská demokratická strana na svém nedávném sjezdu odhlasovala, že vstupu České republiky do eurozóny má předcházet referendum, byla sice představiteli ostatních stran i některými komentátory po zásluze obviněna z populismu a neúcty k našim partnerům v Evropské unii, ale kupodivu se jen málokdo pozastavil nad nesmyslností tohoto požadavku z hlediska mezinárodního práva. Tento fakt bohužel docela dobře ilustruje všeobecně sdílené přesvědčení českých politiků o nadřazenosti politiky nad právem.

 O přijetí eura se totiž v České republice už referendum konalo. Náš závazek přijmout euro byl součástí přístupové smlouvy k EU, kterou v roce 2003 většinou 78 procent hlasů schválili v plebiscitu čeští občané. Jakékoliv referendum o (ne)vstupu do eurozóny by tedy bylo zpochybněním přístupové smlouvy naší země k EU, jakkoliv by představitelé ODS jistě argumentovali, že eurozóna dneška je jiným prostorem, než jakým byla v době, kdy jsme se zavázali do ní vstoupit.

 Takový argument ovšem nemusí v EU nikoho zajímat. Závazek jsme přece přijali s vědomím, že se EU i eurozóna vyvíjí.

 Referendum by tak v nejlepším případě mohlo být jen k otázce, zda občané chtějí dát vládě závazný mandát pokusit se vyjednat trvalou výjimku ze závazku přijmout euro. I kdyby se ale takovou výjimku podařilo předběžně vyjednat, musela by pak projít ratifikačním procesem ve všech členských zemích, včetně České republiky, protože by se jednalo o změnu naší přístupové smlouvy.

 Změna přístupové smlouvy odůvodněná tím, že při vstupu do EU nám přijetí eura připadalo výhodné, zatímco nyní nám připadá nevýhodné, by bezpochyby vyvolala oprávněné otázky v ostatních zemích EU, zda si takového vychytralého partnera, který mění svoje závazky podle okolností, mohou vůbec dovolit, popřípadě otázky, proč by ostatní země měly takovéto vychytralosti vycházet vstříc.

 Nahlíženo z hlediska mezinárodních závazků by se referendum nemělo konat dokonce ani o otázce, zda už nastal správný čas euro přijmout. Zavázali jsme se totiž k co nejrychlejšímu splnění maastrichtských kritérií pro přijetí eura, a pokud bychom je plnili, měla by naše země automaticky spustit proces přijímání eura. Pokud svoje závazky plnit nechce a pohrdá mezinárodním i unijním právem do té míry, jak to předvedla ODS, lepší by bylo rovnou uspořádat referendum o setrvání v EU, přičemž by politici měli občanům poctivě vysvětlit, jaké potenciálně katastrofální následky, zejména ekonomické, takové rozhodnutí může pro naši zemi mít. 

Právo, 31.10.2011

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..