Zemanova omluva Izraeli za Lipavského je jen vyřizování domácích politických účtů

Česká zahraniční politika si v posledních měsících značně vylepšila svoje renomé zásluhou jasných postojů země k ruské invazi na Ukrajině i zásluhou odpovědného přístupu k přípravě českého předsednictví v Radě EU. Bohužel se ale před několika dny opět propadla o jedno patro níž.

To když prezident Miloš  Zeman v jedné ze svých sólo akcí v oblasti zahraniční politiky během nedávného setkání s izraelským prezidentem Herzogem zaútočil na českého ministra zahraničí Jana Lipavského. Učinil tak v podobě teatrální omluvy z pozice hlavy českého státu za údajně chybný postoj Lipavského ke zprávě komise Rady OSN pro lidská práva kritické k Izraeli.  Česká republika se nepřipojila k zemím odsuzujícím zprávu komise.

Podle českého ministerstva zahraničí se ale ani tyto země nezabývaly přímo obsahem zprávy, nýbrž jen příliš širokým mandátem komise. K čemuž v minulosti zaujala kritický postoj i Česká republika. Naposledy se tak stalo, když byl v debatě o zprávě přednesen i projev EU, do nějž Česká republika prosadila vyjádření obavy z širokého mandátu a trvalého charakteru vyšetřovací komise.

Útok Zemana na Lipavského bohužel má zase jednou jen málo co do činění s meritem věci. V tomto případě s tím, co Česká republika měla nebo neměla učinit ve vztahu ke zprávě komise Rady OSN pro lidská práva. Mnohem více je součástí boje o vliv na české politické scéně mezi politicky slábnoucím prezidentem, jehož mandát se chýlí je konci, a Fialovou vládou.  

Zeman se pokoušel zablokovat už jmenování Lipavského do funkce ministra zahraničí. Nakonec vládu po jednání s Fialou jmenoval i s Lipavským, ale ministra zahraničí za Piráty dál opakovaně  odmítá uznat za rovnocenného partnera. Nevybíravě na něj útočí slovně a odmítá ho zvát na hradní schůzky k zahraniční politice.

O té prý chce jednat jen s premiérem Fialou. Za partnery nepovažuje ani předsedu Senátu Miloše Vystrčila, ani předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou-Adamou, kterou dokonce označil za „prokletí české politiky.“

Sám Fiala sdělil českým médiím, že s Lipavským o celé situaci hovořil. Kdyby měl s plánovaným postupem České republiky ve vztahu ke zprávě Komise Rady OSN pro lidská práva  zásadní problém, mohl sám z pozice premiéra k celé věci zaujmout kritické nebo odmítavé stanovisko.

Za zahraniční politiku odpovídá podle ústavy vláda, nikoliv prezident. Fiala se bohužel vzmohl jen na to, že když Zeman dopředu avizoval, že se hodlá Herzogovi za Lipavského omluvit, mediím sdělil, že případnou Zemanovu omluvu nepovažuje za adekvátní.

Zeman jeho názor ignoroval. Vůbec mu přitom nevadilo, že Česká republika se musí jevit zase jednou jako učiněný Kocourkov, když se prezident veřejně omlouvá jiné hlavě státu za chování českého ministra zahraničí, který má navíc v dané věci přinejmenším tichou podporu svého premiéra.

Premiér bohužel k poslednímu nepřímému útoku Zemana na jeho vládu, jímž veřejné zostouzení českého ministra zahraničí při setkání s hlavou jiného státu jistě je, dál mlčí. Zřejmě nechce jen několik měsíců před koncem Zemanova prezidentství už vyvolávat konflikty, které by v době českého předsednictví ubíraly vládě energii.

Což je ovšem možná chyba, protože Zeman bude jeho postoj považovat za slabost. A bude hledat další příležitosti, jak na vládu útočit, aby se v posledních měsících svého prezidenství zviditelnil. A to i s využitím postupů, které mu podle ústavy, jako tomu bylo v případě útoku na Lipavského, nepřísluší.

ČRo Plus, 14.7.2022

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..